Čilská vláda oznámila, že začne vydávať zdravotné certifikáty pre ľudí vyliečených z ochorenia COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus. Tento sporný plán kritizovala napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa nej tieto „certifikáty imúnnosti“ môžu viesť k tomu, že ľudia začnú ignorovať odporúčania ohľadom verejného zdravia. V dôsledku toho sa môže zvýšiť riziko prenosu ochorenia COVID-19. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Tieto osvedčenia o zdravotnom stave majú ľuďom umožniť návrat do práce, uviedla námestníčka ministra zdravotníctva Paula Dazaová.

„Jedna z vecí, ktorú vieme, je, že osoba, ktorá mala chorobu (COVID-19), má menšiu šancu, že ochorie znova,“ povedala v nedeľu novinárom. Dodala, že tieto dokumenty nie sú potvrdením, že ľudia sú voči COVID-19 imúnni, ale sú skôr dôkazom toho, že sa z ochorenia vyliečili a ukončili obdobie izolácie.

WHO vyhlásila, že neexistuje „žiaden dôkaz“, že ľudia, ktorí sa infikujú novým koronavírusom sú imúnni voči opätovnej nákaze. Podľa WHO certifikáty tohto druhu v ľuďoch vzbudia falošné sebavedomie a prispejú tak len k šíreniu nákazy.

„Aktuálne neexistuje nijaký dôkaz, že ľudia, ktorí sa zotavili z (ochorenia) COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred druhou nákazou,“ uviedla WHO minulý piatok na tlačovom brífingu.

Čile zaznamenalo doteraz viac ako 13.000 nakazených koronavírusom a 189 smrteľných obetí, ako vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Zdroj: TASR

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.