Pexels/Molly Champion

Náušnice, prstene, retiazky, náramky. Šperky nosíme pravidelne každý deň a niekedy sme na ne tak zvyknuté, že aj zabúdame, že ich máme na sebe. Zabúdame dokonca aj na to, že by sme si ich mali raz za čas skladať dole.

Šperky by sme si mali dávať dole pri práci s čistiacimi prostriedkami, ale niektoré aj počas športovania, v saune, v bazéne alebo dokonca aj pred spánkom. Túto chybu robí väčšina z nás a so šperkami chodievame spať. Prečo by sme to však robiť nemali?

Môžu sa poškodiť

Niektoré šperky sú krehkejšie a počas spánku by sa ti mohli poškodiť alebo dokonca aj zlomiť. Časté je aj zdeformovanie ich tvaru, ak napríklad spávaš pravidelne v jednej polohe. Ak často spávaš v náušniciach, ktoré sú dokonca väčšie a ťažšie, môže sa ti časom natiahnuť ušný lalôčik.

Alergické reakcie

Na niektoré kovy bývame alergické, pričom najčastejšie ide o nikel či meď. Taktiež to môžu byť lacnejšie materiály používané v bižutérii. Ak chceš predísť alergickým reakciám, mala by si nosievať zlato, ktoré je hypoalergénne.

zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Keďže počas spánku budeš mať na sebe šperky dlhší čas, môže sa ti začervenať koža. Po prsteňmi sa môžu udržiavať baktérie, ktoré tiež môžu spôsobiť nepríjemné komplikácie.

Horší spánok

Niektoré väčšie náušnice, retiazky, náramky či prstene ťa môžu počas spánku tlačiť, prípadne sa ti do nich môžu zamotať vlasy a podobne. Kvôli tomu sa budeš častejšie budiť, čím sa zníži aj celková kvalita tvojho spánku.

Spánok so šperkami nie je nebezpečný, no bolo by fajn, ak by si si ich raz za čas zložila. Prípadne si ich aspoň pravidelne čisti. Predsa len sa ti na nich môžu držať rôzne baktérie. Ak nemáš nejaký prípravok na šperky, to nevadí.

Opláchni ich aspoň vodou a vyčisti špeciálnou jemnou handričkou (akú používaš napríklad na okuliare. A nezabudni, že šperky by si mala skladovať v šperkovnici, nie len tak pohodené hocikde.

Viac z kategórieBeauty