Určite aj ty z každej strany počúvaš, ako máme oslabenú imunitu, sme náchylnejší na rôzne choroby a čo všetko by sme mali robiť pre zlepšenie. Ruku na srdce, urobila si v posledných týždňoch niečo, čo by ti mohlo pomôcť zvýšiť imunitu? 

Ak je tvoja odpoveď nie, nezúfaj. Teraz je ideálny čas na to, aby si začala. Vonku je príjemne teplo, takže môžeš viac času tráviť mimo svojho bytu. Na trhu sa začali predávať čerstvé a na Slovensku dopestované potraviny, takže okrem toho, že urobíš niečo pre svoje zdravie, podporíš aj slovenskú ekonomiku. Je toho naozaj veľa a niekedy stačia úplné maličkosti na to, aby si pre seba niečo urobila.

Viac sa hýb

Pohyb je kľúčom ku všetkému. Nielen, že si zlepšíš svoj imunitný systém, ale navyše sa ti zlepší kondička, spevní svalstvo a možno aj čo-to schudneš. Win-win. Zo začiatku môžeš začať len prechádzkami, ktoré časom môžeš predlžovať. Začni viac chodiť po schodoch a zabudni na výťah. Môžeš pridať aj bicykel, prípadne iné obľúbené športy. Ak rada beháš, rovno začni s behom. Čím viac času budeš tráviť na čerstvom vzduchu, tým lepšie, pretože získaš aj potrebné množstvo vitamínu D.

zdroj: jumpstory.com

Jedz potraviny bohaté na vitamíny a minerály

Určite ti je jasné, že hranolky, čipsy či iný fast food neobsahuje žiadne vitamíny a látky prospešné pre tvoje telo. Ak si chceš zlepšiť imunitu, mala by si do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vitamíny A, B, C, E a minerály železo, zinok a selén. V skratke, začni jesť viac ovocia, zeleniny a strukovín.

Ak máš problém zjesť väčšie množstvo takýchto potravín, vyskúšaj smoothie. Jednoducho rozmixuj tvoje obľúbené ovocie a zeleninu a vypi. Keď si potom predstavíš to množstvo zdravých potravín, ktoré tvoj nápoj obsahoval, budeš mať zo seba dobrý pocit.

Dopraj si viac spánku

Z každej strany sa na nás valí, že by sme denne mali spať aspoň 8 hodín. Zamýšľala si sa niekedy nad tým, prečo je to také dôležité? Ak ťa takéto veci zaujímajú, určite ti odporúčame prečítať si knihu Prečo spíme od Matthewa Walkera. Po jej prečítaní už viac nebudeš ponocovať.

Menej sa stresuj

Ty si to možno ani neuvedomuješ, ale stres vplýva na veľké množstvo vecí v tvojom živote a najmä zdraví. Viem, že sa mi to hovorí ľahko, ale pokús sa menej stresovať a viac sa usmievaj. Nepripúšťaj si k sebe toľko negatívnych myšlienok, práve naopak. Snaž sa myslieť pozitívnejšie, obklopuj sa ľuďmi, na ktorých ti záleží a tráv s nimi čo najviac času.

Obmedz alkohol a cigarety

Alkohol a cigarety tvojmu telu nijak nepomáhajú. A navyše, alkohol obsahuje oveľa viac kalórií, než si možno myslíš, takže tá pinacolada alebo pár pohárov vína určite nie sú vhodné, ak si sa rozhodla zhodiť pár kilogramov.

Vyskúšaj otužovanie

Na zlepšenie imunitného systému je veľmi vhodné aj otužovanie. Začni úplne zľahka. Keď sa budeš sprchovať, na konci si namiesto teplej vody pusti studenú. Stačí pár sekúnd. Najbližšie tento čas trochu predĺž, až sa napokon možno prepracuješ k tomu, že celé sprchovanie zvládneš s chladnejšou vodou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.