Veľa ľudí sa zameriava na výšku svojho IQ, a teda svojich vedomostí a múdrosti. EQ je však rovnako dôležité a povedali by sme, že v niektorých prípadoch dokonca aj dôležitejšie. Reč je o emocionálnej inteligencii, ktorú nemajú všetci z nás.

Ak máš problém vychádzať s inými ľuďmi alebo nevieš dobre ovládať svoje emócie, tvoje EQ je pravdepodobne na nižšej úrovni. Na všetkom sa však dá pracovať a postupom času a snažením sa môžeš svoju emocionálnu inteligenciu rozvinúť. Týchto 9 vlastností je základom, ktorý by si mala mať.

Znalosť vlastných emócií

V prvom rade musíš poznať svoje vlastné emócie. Sebareflexia je v tomto prípade naozaj kľúčová a bez nej sa nebudeš môcť pohnúť ďalej. Ak si vyriešiš vzťah so sebou, akceptuješ to, kým si, budeš sa môcť pohnúť ďalej.

Zvládanie vlastných emócií

Nestačí, že svoje emócie budeš poznať a dokážeš medzi nimi rozlišovať. Dôležité je vedieť ich aj ovládať. Emocionálne inteligentní ľudia dokážu zvládať stresové situácie, dokážu sa ovládať, aby nekonali bez rozmyslu a tiež si idú za tým, po čom túžia.

Empatia

Dokážeš sa vcítiť do druhých ľudí? Vieš pochopiť to, čím si prechádzajú a ako sa asi cítia? Ide o veľmi dôležitú vlastnosť ľudí s vyšším EQ. Veľa ľuďom, žiaľ, empatia chýba a pozerajú sa len na seba, pričom ich netrápi, čo sa deje s ostatnými ľuďmi.

Dokážeš druhých počúvať

Pri empatii určite využiješ aj schopnosť druhých počúvať a zároveň načúvať ich trápeniu. Nie si len ich bútľavou vŕbou, ale dokážeš priniesť aj možnosti riešenia ich problémov.

Dávaš bez toho, aby si čakala niečo späť

Vo vzťahu sa hovorí, že by si mala nielen dávať, ale tiež dostávať. V živote by si však mala niekedy dať bez toho, aby sa čakala odmenu naspäť. Ak sa dokážeš niečoho vzdať a si schopná komukoľvek nezištne pomôcť, si na veľmi dobrej ceste k emocionálnej inteligencii. Ľudia s vysokým EQ sú často dobrovoľníkmi a chcú pomáhať.

Vieš povedať nie

Všetko so všetkým súvisí. Keďže vieš rozoznať svoje emócie a dokážeš ich ovládať, nechceš robiť niečo, čo ti je proti srsti a s čím nesúhlasíš. Z toho dôvodu nemáš problém povedať nie. Nechceš strácať čas niečím, čo by ti nerobilo radosť.

Vieš si priznať chybu

Každý tvor je neomylný a my nie sme výnimkou. Ak pochybíš, nemala by si to ukrývať, ale mala by si sa k tomu postaviť čelom a priznať si svoju chybu. Čo sa môže stať? S najväčšou pravdepodobnosťou nič vážne a teba nebudú trápiť výčitky svedomia.

Zameriavaš sa na to pozitívne

Vo svojom živote nechceš negativitu. Z toho dôvodu nemáš problém odstrihnúť sa od toxických ľudí a kamarátov vo svojom okolí. Neustále negatívne myšlienky ťa unavujú a chceš sa zameriavať skôr na to pekné.

Nevzdávaš sa ľahko

Ak za niečím ideš, nevzdáš sa len tak ľahko. Emocionálne inteligentní ľudia sú veľmi ambiciózni a nevzdávajú sa bez boja. Dokážu sa popasovať aj s prekážkami. Keď dosiahnu to, čo chcú, o to lepší pocit zo seba majú.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.