Z času na čas sa zvykneme zamýšľať nad svojím životom a neraz dospejeme k názoru, že niečo nerobíme dobre a mali by sme to zmeniť. Ak sa aj ty zvykneš cítiť zle, mávaš málo energie, tvoje myšlienky sú skôr negatívne a celkovo so sebou nie si spokojná, je najvyšší čas na zmenu.

Niekedy stačí naozaj málo a aj nepatrná odlišnosť môže viesť k veľkému cieľu. Na začiatok úplne postačí, ak do svojho života zavedieš tieto zmeny. Sama uvidíš, že sa začneš cítiť lepšie, budeš mať viac energie, budeš šťastná a stane sa z teba lepší človek.

Začni vstávať skôr

Stačí aj o hodinku skôr denne. Uvidíš, že zrazu budeš stíhať všetko, čo budeš chcieť a úplne ideálne bude, ak ten čas, kedy vstaneš skôr, venuješ sebe. Cvič, čítaj, urob si kvalitné raňajky. Pozri, čo som zistila ja, keď som začala vstávať skôr, než som bola zvyknutá.

Prestaň sa sťažovať

Načo je to dobré? Tým, že sa neustále sťažuješ, si do života púšťaš len množstvo negatívnej energie, kvôli ktorej sa cítiš zle. Ak chceš, aby bolo niečo inak, musíš to jednoducho urobiť, nepomôže, ak sa budeš neustále sťažovať.

Nauč sa hovoriť nie

Toto je veľmi ťažké, ale musíš sa to naučiť. Nedovoľ, aby ťa ľudia neustále využívali a žiadali od teba veci, ktoré nechceš alebo nemáš čas urobiť. Nie sa hovorí ťažko, ale ešte ťažšie sa počúva. Preto buď empatická a vysvetli, že jednoducho teraz nemôžeš.

Odstrihni toxických ľudí a spoznávaj nových

Ak sa obklopuješ negatívnymi ľuďmi, nemôžeš čakať, že budeš dobrým človekom. Ty sa totiž prispôsobíš im a nemusíš si to ani uvedomiť. Neboj sa zo svojho života odstrihnúť toxických ľudí, ktorí klamú, ohovárajú a vymýšľajú si. Namiesto toho začni spoznávať nových ľudí a obklop sa takými, s ktorými bude radosť tráviť čas.

Venuj sa svojim koníčkom a zbav sa zlozvykov

Skoncuj so svojimi zlozvykmi. Či už je to ohováranie, fajčenie alebo napríklad trávenie veľa času na sociálnych sieťach, prestaň s tým. Radšej by si svoj čas mala míňať rozumne a robiť veci, ktoré sú zmysluplné a budú ťa napĺňať. Nájdi si koníček, na ktorý si doteraz nikdy nemala čas a vždy si to chcela robiť.

Vypni televízor a viac čítaj

Televízor je často len strata času, pretože tam dokopy nič zmysluplné nedávajú. Ak chceš, radšej si pozri nejaký dobrý seriál, ale tiež to nepreháňaj a nestráv pri tom veľa času. Oveľa lepšie bude, ak začneš viac čítať. Naučíš sa nové veci, zlepšíš si slovnú zásobu a čas budeš tráviť trochu lepšie a kvalitnejšie.

V zdravom tele zdravý duch

Mala by si si dať záležať na zdravom jedle. Pizza či hamburger je fajn, ale tvoje telo sa ti o pár rokov poďakuje, ak ho budeš kŕmiť kvalitnými a dobrými potravinami. Taktiež by si sa mala viac hýbať. Autobus vymeň za chodenie pešo, namiesto výťahu použi schody. Môžeš tiež pridať šport, ktorý ťa baví. Každý pohyb sa ráta.

Daruj nepotrebné veci

Tak ako vytriediš zo svojho života negatívnych ľudí, vytrieď aj veci, ktoré nepotrebuješ. Či už je to oblečenie, ktoré nenosíš, kozmetiku, ktorú nepoužívaš alebo jedlo, ktorého si nakúpila príliš veľa. V žiadnom prípade to ale nevyhadzuj, môžeš všetko darovať tým, ktorí si to nemôžu kúpiť sami.

Prestaň klamať a nauč sa odpúšťať

Klamstvo ti nikdy neprinesie do života nič dobré. Už žiadne milosrdné lži, ani zatajovanie maličkostí. Nauč sa hovoriť pravdu a keď sa naučíš povedať nie, bude to pre teba ľahšie. Na druhej strane by si sa tiež mala naučiť odpúšťať. Ak to dokážeš, naozaj sa začínaš meniť k lepšiemu. Potrebuješ totiž veľmi silnú osobnosť, aby si dokázala odpustiť niekomu, kto ťa zradil.

Prestaň sa porovnávať

Žijeme v dobe, kedy musí byť všetko dokonalé. Zabúdame však na to, že všetci používame filtre a zrazu zistíme, že to, čo vidíme na sociálnych sieťach, v skutočnosti ani nie je pravda. Preto by si sa mala prestať porovnávať s ostatnými, lebo možno si ani neuvedomuješ, že ty máš viac ako oni. Nie materiálnych vecí, ale si lepším človekom. No a čo, že si kamoška kúpila kabelku za pár stoviek. Radšej jej to dopraj.

Ži prítomným okamihom

Nebuď zaseknutá neustále v minulosti a nepremýšľaj nad tým, čo by bolo keby. Ži tu a teraz a užívaj si prítomnosť. Jedine tú môžeš zmeniť k lepšiemu.

Buď vďačná a viac sa smej

Buď pozitívne naladená, viac sa usmievaj a uvidíš, že sa aj budeš cítiť lepšie. Každý večer by si si mala povedať alebo spísať veci, za ktoré si v ten deň vďačná. Či už je to stretnutie s blízkou osobou, to, že si nezmeškala autobus alebo že sa ti v práci podarilo všetko, čo si chcela. Každá maličkosť sa počíta.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.