“Ako za mesiac schudnúť 5 kg? Zmena bude okamžitá! Stačí ak sa každý deň vzdáte týchto vecí…”
“9 úžasných tajomstiev ako schudnúť bez diéty a cvičenia.”
“Zaručených 8 rád pre rýchle schudnutie.”
“42 najúčinnejších krokov na ceste k dokonalej postave.”
Aj ty s oduševnením otváraš články podobného typu a hovoríš si, že toto je už naozaj to, čoho sa budeš držať a vydržíš čo najdlhšie? A tiež skončíš ešte skôr ako vôbec začneš?

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Pre väčšinu z nás nepredstavujú takéto články či knihy s podobnými návodmi nič iné len akýsi zoznam toho, čo by sme mali dodržiavať. S dodržiavaním takýchto rád však mávajú ľudia problémy a existuje pre to aj pár vysvetlení.
Za prvé väčšina ľudí nemá dosť dobrý dôvod niečo vo svojom živote zmeniť, pretože problém, ktorý majú (obezita, nadváha,…) pre nich nie je dostatočne “bolestivý” (pretože až keď ten zub bolí celú noc, máš dôvod ísť k lekárovi). Inými slovami, ak by sa im podarilo niečo zmeniť, bolo by to fajn, ale nie je to pre nich momentálne nutnosť.
Za druhé v ich živote nie je nič, čo by im ich problém častejšie pripomínalo. Čiže žiadne priebežné sledovanie, vďaka tomu žiadne uvedomenie si a v konečnom dôsledku ani žiadna zmena.

onebigphoto.com

Čo by ale takéto niečo mohlo zmeniť?

Pre jednoduchosť to môžme nazvať akýmsi precitnutím, na základe ktorého sa zmení tvoj názor, že by niečo bolo fajn mať, na totálnu nutnosť to dosiahnuť.

Príkladom niečoho takéhoto je osôbka z knihy, ktorú práve čítam 🙂
Postavou celého príbehu je Chad /čítaj čed/, riaditeľ informatickej spoločnosti v USA. Chad za necelý rok zhodil viac ako 30 kg svojej váhy. Na tomto príklade ma však nefascinoval ani tak jeho stratený objem váhy ako skôr načasovanie, pretože viac ako desať rokov trpel vysokým štádiom obezity. Prečo teda táto zmena prišla tak náhle a nečakane?

shutterstock.com

Chadova osobná výpoveď znie nasledovne:

PREČO SOM MUSEL PREŽIŤ 10 ROKOV, V KTORÝCH SOM BOL POSTUPNE STÁLE VIAC A VIAC V ZLEJ FORME A HLAVNE PREČO SOM OD ZAČIATKU ŽIL TAK NEZDRAVO? A PREČO DNES MÔŽEM VYZERAŤ A CÍTIŤ SA NAJLEPŠIE AKO SOM KEDY MOHOL?
PAMÄTÁM SI PRESNE NA TEN MOMENT, KEĎ SOM SA ROZHODOL NIEČO SO SEBOU UROBIŤ.BOL SOM S PRIATEĽMI NA VÝLETE V TOKIU. JEDNÉHO DŇA SME SA DOSTALI DO OBROVSKEJ NÁKUPNEJ ULICE PLNEJ RÔZNYCH KÚSKOV OBLEČENIA. ZATIAĽ ČO OSTATNÍ RADOSTNE NAKUPOVALI, JA SPOLU S KAMARÁTOM SME SA VYTRATILI NA OKRAJ ULICE A SPOLOČNE NADÁVALI AKO VEĽMI NEKONFEKČNÉ POSTAVY OBAJA MÁME.

“MNE JE ÚPLNE JEDNO, ČO SI NA SEBA OBLEČIEM. AJ TAK V TOM NEBUDEM VYZERAŤ DOBRE!”

POZNAMENAL SOM A V MOMENTE AKO SOM TIETO SLOVÁ VYSLOVIL, UVEDOMIL SOM SI, ŽE VISIA VO VZDUCHU AKO KEĎ V MIESTNOSTI PLNEJ ĽUDÍ POVIETE NIEČO MAXIMÁLNE TRÁPNE A ZAHANBUJÚCE. V DUCHU SOM SI UVEDOMIL, AKO BEZMOCNE SOM TIE SLOVÁ VYSLOVIL. A TAK SOM SI UVEDOMIL, ŽE SOM SA V TEJ CHVÍLI PRAVDEPODOBNE DOSTAL K NAJDÔLEŽITEJŠEJ ČASTI SVOJHO ŽIVOTA – K SVOJMU ZDRAVIU. UVEDOMIL SOM SI, ŽE CELÉ TIE ROKY SOM IŠIEL AKOBY S PRÚDOM. ŽELAL SOM SI VÝSLEDOK A ČAKAL SOM, ŽE SA DOSTAVÍ BEZ TOHO, ABY SOM VYVINUL NEJAKÚ SNAHU A AKTIVITU. POTOM MI TO DOŠLO. Z NEJAKÉHO DÔVODU SOM AKO TO TRIEDNE NEMEHLO, ČO BÝVALO VŽDY VŠADE POSLEDNÉ, DOPUSTIL, ABY SA MOJE “NIE SOM DOBRÝ V ŠPORTE” A “NIE SOM VO FORME” ČI “NEMÁM NA TO” STALO NIEČÍM, ČO SOM POVAŽOVAL ZA NEODMYSLITEĽNÚ SÚČASŤ MÔJHO ŽIVOTA.A POKIAĽ JE PRAVDOU, ŽE BY SOM V MÓDNOM OBLEČENÍ NEVYZERAL DOBRE, POTOM TENTO ZDANLIVO POVRCHNÝ KATALYZÁTOR (URÝCHĽOVAČ), KTORÝ MA POSUNUL, ABY SOM KONEČNE SO SEBOU NIEČO RADIKÁLNE UROBIL, VÔBEC POVRCHNÝ NEBOL. V SKUTOČNOSTI SOM ZATIAHOL ZA HLBOKÝ KOREŇ, O KTOROM SOM SA DOMNIEVAL, ŽE CELÝ ŽIVOT OVLÁDAL DÔLEŽITÚ SÚČASŤ MOJEJ OSOBNOSTI.

MÔJ ŽIVOT SA NEDÁVNO VYDAL NOVÝM SMEROM – ZAMERAL SOM SA NA VYTRHÁVANIE ZLÝCH KOREŇOV. NAJLEPŠIE NA TOM CELOM JE, ŽE AKONÁHLE SOM ZAČAL UBERAŤ NA VÁHE, HOCI TENTO PROCES NEBOL JEDNODUCHÝ, BOL MI MAXIMÁLNE PRÍJEMNÝ.

larofit.com

Už dlhú dobu sama viem, že kľúčom k tomu, aby si aj ty v niečom bola výnimočná, je jednoducho len úmysel.

Úmysel, že budeš výnimočná. Ak teda chceš lepšiu než len priemernú kariéru či v tomto prípade postavu, potom pri jej dosahovaní nemôžeš „ísť s prúdom”. Väčšina ľudí to tak robí – želajú si nejaký výsledok, ale nevyvíjajú žiadnu úmyselnú činnosť, aby ho dosiahli.

Preto si prestaň veci len želať a sny len snívať a začni konečne konať

Viac skvelých motivačných článkov nájde TU.