Zaujíma ťa téma životného prostredia a chcela by si trochu pomôcť aj ty sama? Separovanie odpadu je snáď už úplne prirodzenou záležitosťou. Ak ale premýšľaš nad tým, čo by si ešte mohla urobiť pre to, aby si toho odpadu produkovala menej, máme pre teba niekoľko tipov.

Určite si už počula o zero waste, teda o snahe produkovať čo najmenej odpadu. Nehovoríme, že teraz sa musíš od základov zmeniť, ale môžeš ísť na to postupne. Niekedy stačí urobiť niekoľko maličkostí, ktoré teba nebudú stáť takmer nič, no príroda sa ti odvďačí. A možno inšpiruješ aj svoje okolie a spolu sa podujmete na dobrú vec.

Čo všetko môžeš zmeniť, aby si začala žiť aspoň trochu zero waste?

1. V prvom rade by si si mala zakúpiť látkovú, skladaciu alebo sieťkovú tašku na nákupy. Veď si predstav, koľko igelitiek minieš pri svojich nákupoch? Odporúčame takýchto tašiek mať viac a aspoň jednu vždy nos v kabelke. Nikdy nevieš, kedy sa ocitneš v obchode. A tašky odmietaj aj v obchodoch s oblečením, nové kúsky si vezmi do vlastnej tašky.

2. Zaobstaraj si vrecká na potraviny. Dnes sa predávajú už aj v supermarketoch, ale môžeš si ich vyrobiť napríklad zo starej záclony. V týchto vreckách si môžeš z obchodu odniesť zeleninu, ovocie či pečivo bez toho, aby si potrebovala niekoľko mikroténových sáčkov, ktoré aj tak poputujú do koša.

3. Kúp si sklenenú alebo kovovú fľašu a tú si ber na výlety alebo do práce. Nebudeš si musieť stále kupovať vodu v plastových fľašiach, jednoducho si len vždy dopustíš vodu do tej svojej.

4. To isté môžeš urobiť aj s pohárom. Na trhu existuje niekoľko druhov a keď si najbližšie budeš kupovať kávu so sebou, zabudni na jednorazové poháriky. Rovnako si môžeš vždy nosiť vlastné obedáre a keď si budeš chcieť dať zabaliť obed, zabalíš si do svojho.

5. Môžeš navštíviť bezobalový obchod, kde zoženieš bežné potraviny alebo kozmetiku. Môžeš si priniesť vlastné nádoby alebo papierové sáčky a kúpiť si len toľko, koľko naozaj potrebuješ.

6. Odličovacie tampóny môžeš vymeniť za ich látkovú náhradu. Po použití ich len prepláchneš vo vode a môžeš používať donekonečna.

7. Plastové slamky vymeň za papierové alebo za kovové, dostaneš ich už takmer všade.

8. Ak nechceš kupovať kozmetiku v plastových obalov, vyskúšaj prírodné značky, ktoré sú väčšinou zabalené v papierovej krabičke. Tekuté mydlo môžeš vymeniť za klasické, obyčajný šampón či antiperspirant za ich tuhé varianty. Možností je naozaj veľa.

9. Koľko tampónov či vložiek minieš každý mesiac? Počula si už o menštruačnom kalíšku alebo o menštruačných nohavičkách? Aj takúto alternatívu môžeš vyskúšať.

10. Hygienické vreckovky môžeš vymeniť za klasické látkové, aké používali naši rodičia. A kuchynské utierky zase za obyčajnú utierku. Po použití ich jednoducho vyperieš a znovu použiješ.

11. Môžeš si doma založiť vlastný kompost, vďaka čomu nebudeš musieť bio odpad vyhadzovať do komunálneho odpadu.

Samozrejme, je toho oveľa viac, čo môžeš urobiť, ale toto je taký základ, ktorým určite nič nepokazíš. Nemusíš hneď splniť všetky body, ale môžeš začať postupne. A sama uvidíš, či sa ti to zapáči.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.