Unsplash/Siora Photography

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vždy vieme na sebe niečo zlepšiť, tak prečo sa nevenovať aj našej logickej stránke? Vďaka inteligencií a premýšľaniu si riadime život, a preto by sme ju nemali zanedbávať. Portál Thinking humanity, Success a Healthline uviedli tieto spôsoby, ako zapracovať na svojej logike.

Čítaj, čítaj a čítaj

Okrem toho, že vďaka knihám odbúravame stres, rozširuje sa aj naše logické myslenie. Obohacuje sa nám napríklad slovná zásoba, ale čítanie nás výrazne ovplyvňuje z mnohých hľadísk. Preto, ak chceš rozšíriť svoje obzory, siahni po najbližšej knihe a nemusí to byť ani odborná príručka. Čítaj, čokoľvek.

Ovládaj ďalší jazyk

Nikdy nevieš, kedy sa ti to zíde. Zo dňa na deň budeš chcieť niekam vycestovať, ale ako sa dorozumieš? Ak budeš ovládať jeden jazyk navyše, aj tvoj životopis bude vyzerať lepšie. Má to svoje opodstatnenie i z vedeckého hľadiska – je dokázané, že ľudia, ktorí hovoria dvomi alebo viacerými jazykmi, dokážu lepšie monitorovať svoje okolie a lepšie sa sústrediť. To by sa naozaj zišlo, nie?

Nauč sa hrať na nástroj

Nemusí byť z teba hotový virtuóz, ale tvoj mozog ti bude veľmi vďačný. Už len malé množstvo hrania na nástroji podnecuje našu intelektuálnu stránku k väčšej činnosti. Preto sa napríklad odporúča dávať malé deti do hudobných škôl. A má to svoju veľkú výhodu – kým sa ti rozvíja logické myslenie, ty si brnkáš na nástroji a produkuješ melódiu. Je to spojenie príjemného s užitočným. Veď kto by nemal rád hudbu?

Udržuj sa v pravidelnom pohybe

Pri fyzickej aktivite sa vypúšťa do nášho mozgu endrofín, tzv. hormón šťastia. Zlepšuje nám náladu a nový deň sa môže začať. Nečudo, že táto látka a cvičenie pozitívne vplýva na naše myslenie. Vieš si predstaviť, že by si sa učila alebo pracovala so smutnými myšlienkami? Veď aj do práce sa ti ide lepšie, keď más svižný krok a úsmev na tvári. To docieliš práve vďaka pravidelnému pohybu.

Dbaj na svoje fungovanie počas dňa

Nezabúdaj na poriadnu stravu, či kvalitný spánok. Zameraj sa hlavne na jedlá, ktorých nutričná hodnota podporuje mozgovú štruktúru. To znamená, že by si do svojho jedálnička mohla zahrnúť napríklad omega-3 mastné kyseliny. Obohať stravu o avokádo, oriešky, či rybí tuk.

Zúčastňuj sa kurzov

Aby sa nám inteligencia rozvíjala, nemali by sme iba doma sedieť na zadku a čítať knihy. Rovnako je dôležitá socializácia. Neskrývaj sa pred spoločenským životom, ktorý dokáže byť tiež produktívny. Skús skupinové kurzy, verejné prednášky, čokoľvek čo ťa zaujme. Zabiješ tak dve muchy jednou ranou a bude spokojné aj tvoje spoločenské a intelektuálne ja.

Zdroj: Thinking humanity, Success a Healthline

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife