Pri pasívnom strečingu si pomáhaš udržať sval natiahnutý inou časťou tela, zariadením, alebo ti pomáha partner. Tento uvoľňovací strečing je výborný v záverečnej fáze tréningu, pretože pomáha znižovať svalovú únavu a bolesť z cvičenia. Prinášame vám zopár zaujímavých cvikov, ktorými si môžete navzájom ponaťahovať svoje telá a relaxovať. Navyše strečing vo dvojici je efektívnejší pri rozvíjaní ohybnosti.

Začneme hornou polovicou tela. Naťahujeme partnerove ruky v upažení, kontrolujeme jeho dýchanie, počítame nahlas sekundy a vnímame jeho reakcie na ťah. Cvik by mal trvať 10 až 15 sekúnd. Po dokončení sa vymeňte. Skúšajte rôzne varianty aj s rukami za chrbtom.

Postojačky sa s partnerom opierame o seba, nohy sú vystreté, obaja sa zohýbame s prepnutými kolenami k špičkám a zachytíme sa navzájom o stehná, alebo ramená toho druhého.

Môžeme ostať stáť a ponaťahovať partnerovi nohy, pričom sa on bude držať, napr. o lavičku.

Začneme vystretou nohou pred seba, ktorú si položíme na rameno. Výšku si určujeme buď tým, že sa dáme mierne do podrepu, alebo naopak na špičky, to však závisí od toho, ako má náš partner flexibilné svaly na dolných končatinách. Po 20 sekundách tú istú nohy podvihneme do výšky nášho hrudníka.

Pri tomto cviku niekedy prichádza pocit kŕča, preto pomôže ak si cvičenec chytí rukou bok a bude naň tlačiť opačným smerom. Nakoniec podvihneme nohu dozadu. Upozorňujeme ho, aby sa nevytáčal v bokoch, tie musia ostať rovné so zemou. Rátame sekundy, vymeníme nohy a prehodíme sa aj navzájom.

zdroj: unsplash.com

V ďalšom cviku sa postavíme oproti sebe, predkloníme sa a chytíme vystretými rukami za lopatky. Naťahujeme prsné a široké svaly chrbta. Tento cvik sa dá ozvláštniť aj vytáčaním do strán.

V pozícii na zemi partnera dotláčame k pravej, ľavej nohe a na stred. Dbáme na to, aby nohy boli úplne prepnuté, a čo najďalej od seba. Naše ruky sú pod lopatkami a tlačia na celý partnerov trup. Po výmene vyskúšajte pozíciu „motýlik“, kde spojíte chodidlá, kolená smerujú do strán a partner za vami na ne tlačí až do krajných polôh k zemi. Taktiež sa môžete navzájom dotláčať k chodidlám (vtedy vás partner drží za chrbát, nie za kolená).

Cvikov je naozaj neúrekom, no kto by nepoznal staré dobré naťahovanie sa na zemi navzájom s rozkročenými nohami? Určite nezabudnite!

Veľa inšpirácie prinášajú aj strečingové cviky z jogy. Nezabudnite teda vnímať jeden druhého, vezmite si podložku a užite si ten odľahčujúci pocit po poriadnom strečingu…

Workout together! 👫 credit @bella_be_active #workout

A post shared by fitness (@body_fitness_fashion) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.