Unsplash/Andre Sebastian

Mať kamarátov je skvelé, no raz za čas padne dobre, ak môžeš byť aj sama. Teraz si sama možno častejšie, keďže sú tvoji priatelia roztrúsení po rôznych mestách a nevídate sa. Alebo sa možno nachádzaš v období, kedy jednoducho nemáš vo svojom živote skutočných priateľov.

Nech je ako chce, nemala by si sa obmedzovať len na to, čo nemáš, ale mala by si využiť to, že máš momentálne viac času pre seba. Aj keď teraz tráviš veľa času sama, môžeš byť skutočne šťastná. Pýtaš sa ako?

Tráv menej času na sociálnych sieťach

V posledných mesiacoch sa takmer celá naša pozornosť sústredila na mobil a sociálne siete. Čakáme na nové príbehy známych osobností a neustále scrollujeme, čo nové sa vo svete udialo. Naozaj to však potrebuješ ku šťastiu? Na sociálnych sieťach sa stretávame často s negativitou, urážkami, vulgárnymi komentármi a nehovoriac len o predstave dokonalosti, ktorá má od reality ďaleko.

Ak odpíšeš na správy len raz za deň alebo raz za dva dni, nič sa vôbec nestane. Zaviesť do svojho života digitálny detox je pre niekoho veľmi náročné a prvé hodiny bez mobilu budeš možno pociťovať podobné stavy blízke abstinenčným príznakom. Stačí len vydržať a vytvoriť si so svojím mobilom zdravý vzťah.

Nájdi si niečo, čo ťa bude baviť

Nemusíš hneď nájsť svoje životné poslanie, aj keď cesta môže viesť aj týmto smerom. Úplne postačí, ak si nájdeš záľubu, ktorá ťa bude baviť a napĺňať. Nech už je to čokoľvek – kreslenie, tanec, šport, čítanie, varenie… Dôležité je, aby si bola pri vykonávaní týchto činností spokojná a cítila sa šťastne.

Pomôž niekomu, kto to potrebuje alebo sa staň dobrovoľníčkou

Môže ísť o úplné maličkosti, ako urobenie nákupu rodičom, starým rodičom, prípadne susedom. Opýtaj sa starších ľudí vo svojom okolí, či s niečím nepotrebujú pomôcť.  Ak máš vo svojom okolí útulok, chodievaj venčiť psíkov. Teraz už bude krajšie počasie, takže prechádzku si užiješ viac aj ty.

Ak chceš nezištne pomáhať, oslov nejaké organizácie alebo nemocnice, či nezháňajú dobrovoľníkov. Možností je naozaj veľa, takže určite si niečo vyberieš.

Tráv viac času s rodinou

S tými návštevami je to teraz také kadejaké. Ak nemôžeš svojich najbližších navštíviť osobne, volávajte si niekoľkokrát do týždňa. Teraz máte čas na to, aby ste dobehli možno to, že doteraz ste boli každý rozlietaný na iný smer. Ak máš súrodencov, tiež buď s nimi viac v kontakte.

Ak s rodičmi môžeš byť osobne, pretože s nimi bývaš, tiež sa im venuj viac. Oni tiež potrebujú rozptýlenie. Hrajte sa napríklad spoločenské hry, choďte spolu do prírody alebo sa aspoň viac rozprávajte.

Chodievaj viac na prechádzky

Čo tak spojiť príjemné s užitočným? Počas prechádzok prídeš na úplne iné myšlienky a urobíš niečo aj pre svoje telo. Prípadne môžeš počúvať obľúbené podcasty a dobehneš všetky epizódy, ktoré máš zameškané. Ideálnou voľbou sú aj audioknihy, no hudbou tiež nič nepokazíš.

Vyskúšaj nové recepty

Teplejšie dni sú ideálne na to, aby si začala obmieňať aj svoj jedálniček. Ťažšie zimné jedlá nahraď ľahšími variantmi a zaraď do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Na internete nájdeš stovky zaujímavých receptov, vyskúšaj nejaký nový, na ktorý si sa dlho odhodlávala. Ak rada experimentuješ, skúšaj a objavuj nové chute. Aj keď je podpora reštaurácií v tejto dobe dôležitá, zameraj sa viac aj na varenie či pečenie.

zdroj: Unsplash/Becca Tapert

Uč sa cudzí jazyk

Cestovanie je obmedzené a nemôžeme lietať niekoľkokrát do roka, ako sme boli zvyknuté pri výpredaji leteniek. Urob si však plán, ktorú destináciu navštíviš ako prvú, keď celosvetová pandémia opadne. Za ten čas sa môžeš naučiť cudzí jazyk, ktorým v danej krajine rozprávajú.

Na učenie jazyka nemusíš chodiť do jazykovej školy, zvládneš to aj sama. Odporúčame ti sledovať aktivity, ktoré ponúka Jazykový mentoring a polyglotka Lýdia Machová. S ňou ti pôjde učenie jazyka priam od ruky.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife