Čo znamená v dnešnej spoločnosti byť ženou? Alebo skôr, čo znamená žena pre dnešnú spoločnosť? Hovoria nám, ako máme vyzerať. Čo sa nosí. Máme súperiť s mužmi a bojovať za svoje práva. Máme byť feministkami, karieristkami, nosiť nohavice a mať hlavné slovo. Učia nás linkovať vlastný život. Byť tvrdými, tvrdšími ako sú samotní muži.

Viete, čo je na žene najkrajšie? Ženskosť. Presne to, čo sa pomaly vytráca.  

Stocksy_txp26e80384ga2100_Small_613904foto: elitedaily.com

Nechcem byť súčasťou niečoho, kde si nechávame diktovať, čo sa nosí. Kde niektoré módne kúsky presahujú všetky hranice vkusu. Ženy v nich vyzerajú lacno, ale byť „IN“ znamená pre ne viac, ako si vážiť samú seba. Móda je v dnešnej dobe oveľa slobodnejšia, takže netreba sa snažiť za každú cenu držať krok. Často je to iba snaha upútať mužskú pozornosť. Aj na úkor vlastnej hrdosti. Ako povedala Nicole Kidman, veľa dievčat si mylne myslí, že byť nahá znamená byť sexy.

Nechcem byť súčasťou spoločnosti, kde sú ženy viac používané ako milované. Kde ženské telo je dôležitejšie ako čokoľvek iné, čo tvorí jej osobnosť. Akoby bola tovarom či vecou. Mnohé sa doslova ponúkajú. Skáču mužom do postele v nádeji, že to s nimi myslia vážne. Ale cesta k láske nevedie cez posteľ. Muž zájde tak ďaleko, ako mu žena sama dovolí. Uspokojovať všetky mužské túžby by nemalo byť métou žiadnej ženy. Každá má právo byť milovaná a nie používaná.

26389129333_62f60d4d65_ofoto: thoughtcatalog.com

Vraj máme súperiť s mužmi. Vyrovnať sa im. Pritom je také skvelé, ak nám niekto otvorí dvere, pomôže s ťažkým kufrom, nákupom či opravou auta. Ak môže byť muž gentleman a hlavne ak môže byť pri nás mužom. Nezamieňajme naše roly v živote len preto, že niekto to začal považovať za normálne. Žena nech je ženou a muž nech je mužom. Ako povedal jeden múdry človek, žena nerovná sa muž a muž nerovná sa žena. Žena rovná sa muž, čo do dôstojnosti, ale čo do funkcie, muž je hlava a žena srdce. Máme sa dopĺňať a nie spolu súperiť.

A young couple gazing into each other's eyes on the beach

foto: thoughtcatalog.com

Ženám nahovárajú, aby sa snažili byť dokonalými. Ale čo je to tá dokonalosť? Nikto ju nevie ani len definovať, pretože to, čo je pre jedného dokonalé pre druhého to s rozhodnosťou také nebude. Ak je obraz ženy, ktorý ti je ponúkaný v rozpore s tvojou predstavou o tom, ako by mala žena vyzerať, nie si povinná to akceptovať. V dnešnom svete máme nekonečne veľa možností. A vždy máme na výber. Nemusíme byť súčasťou stádovitého efektu. Každý má slobodnú vôľu a právo byť tým, kým chce. Najlepšie urobí každá jedna, ak bude sama sebou. Niet nad prirodzenosť. Nemusíme sa na nič hrať a ani nikomu nič dokazovať.

Byť sám sebou je umením v živote. Znamená to, že názory iných nemajú na teba vplyv. Žiješ tak, ako žiť chceš bez ohľadu na to, čo si o tom myslia ostatní. Ak to, čomu veríš stojí za to, názory iných sú nepodstatné. Vieš čo je maximálna sloboda? Ak ti je jedno, kto si čo myslí.

Som rada, že môžem byť ženou. Som vďačná aj za to, že existujú muži…

foto: elitedaily.com