Polyamoria bola doteraz pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Trochu osvety v tejto téme priniesla až herečka Tereza Těžká, ktorú si mohla vidieť v populárnom dokumente V síti. O tejto téme sa rozhodla prehovoriť nahlas, aj napriek tomu, že sa na ňu zvalilo množstvo kritiky a negatívnych komentárov.

Určite ti odporúčame pozrieť si Terezkin rozhovor s Adelou v relácii Trochu inak, kde prezradila o tomto spôsobe života trochu viac.

Ak si to doteraz nevedela, polyamoria je založená na tom, že nemáš len jeden vzťah, ale si otvorená viacerým možnostiam. Dôležité je, aby o týchto vzťahoch vedeli všetci zainteresovaní, pretože nejde o žiadnu neveru, ale o uvedomelý spôsob života. S tým rozdielom, že je trochu odlišný od bežných noriem a toho, na čo sme vo vzťahoch zvyknuté.

Polyamoria nemá žiadne jasne stanovené pravidlá, všetko sa odvíja od konkrétnych jednotlivcov a od toho, ako sa dohodnú. Každý však zväčša má jeden hlavný vzťah a okrem toho aj niekoľko vedľajších. Nie je ničím neobvyklým, že obaja partneri majú toho tretieho partnera spoločného.

Takýto spôsob života a vytvárania vzťahov však nie je vhodný pre každého. Nemôžeš ho začať praktizovať zo dňa na deň bez toho, aby si sa dohodla a otvorene porozprávala s priateľom. Niektoré páry sú však zvedavé a chcú tento životný štýl vyskúšať. Ak to láka aj teba, chceme ťa upozorniť na 5 najčastejších chýb, ktoré sa môžu na začiatku takýchto vzťahov objaviť.

Polyamoria nenapraví už zničený vzťah

Ak máte problémy vo vzťahu, polyamoria nedokáže urobiť zázraky. Ak niečo nefungovalo pred ňou, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude fungovať ani potom. Takýto spôsob spolunažívania dokonca môže spôsobiť ešte väčšie nezhody. Polyamoriu si môžu dovoliť len páry, ktoré sú k sebe 100-percentne úprimné a vzájomne si dôverujú.

Polyamoria musí vyhovovať všetkým

Nemôže sa stať, že ty sa rozhodneš pre vyskúšanie polyamorie, zatiaľ čo tvoj súčasný priateľ s tým nesúhlasí. V tom prípade by išlo skôr o podvádzanie. Hlavným cieľom polyamorického vzťahu je to, že vyhovuje všetkým zúčastneným a všetci sú s ním stotožnení.

Polyamoria nie je len o intímnom zblížení

Mnoho ľudí si zamieňa polyamoriu len za nové intímne skúsenosti s inými ľuďmi. Polyamoria nie je len o TOM jednom. Ide o normálne vzťahy so všetkým, čo s tým súvisí. Samozrejme, že k tomu patrí aj intimita, ale tá nie je primárna. Dôležité sú aspekty plnohodnotného vzťahu, bez ktorých sa v polyamorii fungovať nedá.

Predstav si to tak, že vzťah, ktorý máš teraz, by si mala aj s inými ľuďmi. K tomu patrí randenie, spoločne strávený čas a iné veci.

Žiarlivosť v polyamorii nemá miesto

Polyamoria nie je vhodná pre žiarlivé typy. Dokázala by si akceptovať to, že práve v tejto chvíli by bol tvoj frajer s inou ženou? Ak si odpovieš nie, radšej nad takýmto spôsobom života ani neuvažuj. Všetci zúčastnení to musia mať v hlave vyriešené tak, aby boli spokojní. Ak sa do vzťahov votrie žiarlivosť, môže spôsobiť nemalé problémy.

Bez komunikácie to nepôjde

Komunikácia je dôležitá aj v bežnom vzťahu, no v polyamorii to platí dvojnásobne. Musíte byť medzi sebou úprimní a otvorení a mali by ste vedieť, kto s kým trávi čas. Polyamoria je preto do určitej miery aj o plánovaní a o tom, aby sa nikto necítil ukrátene. To nás privádza na začiatok, že bez komunikácie sa to nedá zvládnuť.

Aký je tvoj názor na polyamoriu? Dokázala by si žiť takýmto spôsobom alebo uprednostňuješ skôr monogamný vzťah? 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.