@cestujemespolu

Keď Hanke a Jozefovi Slovensko nestačí, vypadnú pokojne aj na 4 mesiace do zákutí sveta, o ktorých ste možno ani nepočuli. Nezabúdajú všetky svoje cesty dokumentovať na sociálnych sieťach a vlastnom webe, pričom low cost je ich obľúbené slovo.

Navštívili takmer každý kontinent, no nájdeš u nich aj inšpiráciu na výlety na Slovensku a okolia. Sú stále na cestách a Slovensko netrpezlivo čaká na každý ich príspevok na facebooku či instagrame. Dnes vedú ľudí k cestám za hranice Slovenska a majú pre nich aj tipy a triky ako čo najviac ušetriť a pri tom čo najviac vidieť a zažiť. O tie najlacnejšie a najvýhodnejšie letenky sa vždy podelia so svojimi fanúšikmi na svojom webe www.cestujemespolu.com.

No na začiatku to vyzeralo úplne inak. ,,Keď sme sa vo februári roku 2016 vydávali na našu štvormesačnú cestu po svete, bol náš blog pre nás skôr našim osobným denníčkom, ku ktorému sa aj dnes veľmi radi vraciame. Miesto, na ktorom si môžeme pripomenúť úsmevné chvíle a na chvíľu sa preniesť späť na dané miesto. O to viac nás teší, že naše skúsenosti z cestovania sú zároveň inšpiráciu pre desaťtisíce ďalších ľudí. A to je aj našim cieľom – zdieľať skúsenosti a inšpirovať ľudí k cestovaniu, ktoré je dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým,“ vyjadrili sa.

Dnes ich sleduje takmer 40 000 ľudí a čísla dennodenne narastajú. ,,Ak by nám niekto povedal, že za menej ako dva roky po našej prvej väčšej ceste nás bude sledovať 40 000 ľudí, iba by sme sa skromne pousmiali, lebo náš pôvodný cieľ bol dostať sa aspoň na tisícku,“ prezradili prvé plány.

Cesta okolo sveta

Hanka a Jožko sa v roku 2015 rozhodli precestovať svet. Obaja sa popisujú ako dvaja obyčajní ľudia, ktorí majú dovolenky toľko, ako aj my ostatní.

,,Snažíme sa využívať všetky možnosti na cestovanie, ktoré máme – predĺžené víkendy, sviatky, dovolenky. Obidvaja sme bežne zamestnaní ľudia, takže nemáme nijak extra viac času navyše, ako ktokoľvek iný,“ priznali.

V roku 2016 sa im podarilo splniť si sen ísť na cestu, ktorá trvala 4 mesiace. Navštívili 12 krajín a prešli 20 000 kilometrov. .

Aj tak ušetria

Vyzradili, na ktorom výdavku sa dá čo najviac ušetriť: ,,Za nás je to pomerne jasné – ubytko a strava. Cenu leteniek si dnes vie každý pomerne ľahko porovnať, Slováci sú čoraz skúsenejší vo vyhľadávaní lacných leteniek. Cena lokálnej dopravy je často položkou, o ktorej sa veľmi nedá diskutovať (samozrejme, záleží krajina od krajiny). Ale také ubytovanie viete nájsť priemerne v cene od 10 eur na osobu na noc až po stovky eur za osobu za noc. Samozrejme záleží od očakávaní, my ubytovanie berieme často ako spôsob, kde zložiť hlavu a pripraviť sa na ďalšie zážitky. Ale tiež si radi aj komfortne oddýchneme. Často sa dajú využiť nočné spoje (vlaky, lode, autobusy) a ušetriť tak na prenocovaní. A strava je druhá položka, na ktorej sa dá veľmi veľa ušetriť – my radi vyhľadávame domáci streetfood mimo hlavných ciest a ulíc. Tam, kde sa zdržuje veľa turistov, bude pravdepodobne drahšie a nie nevyhnutne kvalitnejšie. Ak sa však zatúlate do lokálnych uličiek, objavíte často miesta, kde sa zdržujú domáci – a tam, kde je veľa domácich, je aj dobré jedlo.“

Dovolenka trocha inak

Nenájdete u nich all inclusive dovolenky a typické dovolenkové destinácie, ktoré sú pre Slovákov typické. No domov je domov a ten by mal každý poznať najlepšie.
,,Slovensko je úžasná krajina – máme tu toľko rozmanitostí na tak geograficky malej ploche, čo je vynikajúce. Cudzincom aj domácim by sme odporučili vydať sa mimo klasických destinácií a ciest,“ poradili.

Precestovali aj Slovensko

Svet síce videli takmer celý, no nezabudli ani na rodnú vlasť, Slovensko. Za 30 dní prešli 111 slovenských miest, celú ich cestu si môžeš tak isto pozrieť na ich webe a to práve tu.

A čo poradili, keď sme sa spýtali na cestu po Slovensku?

,,Vytipovali sme stovku naozaj netradičných miest, o ktorých možno ani mnoho Slovákov netuší. Vedeli ste napr., že na Slovensku máme kamenný vodopád, skalné obydlia, napodobeninu sochy Krista z Rio de Janeira odkiaľ je nádherný výhľad na Oravskú priehradu? A to je len začiatok 🙂 Domácim, hlavne teraz apelujeme na nás “západniarov” by sme odporučili spraviť si výlet na východ… Znie to banálne, ale sami poznáme toľko ľudí z nášho okolia, ktorí pocestovali rôzne kúty zeme od Parndorfu po Phuket, ale neboli v Košiciach, Bardejove, či dokonca ani nie v Trenčíne (pozn. vieme že Trenčín nie je východ :)“

Testovanie a natacanie videi pocas zjazdu na Death road 🙂 #cestujemespolu #360fly #lapaz #bolivia #deathroad

A post shared by cestujemespolu (@cestujemespolu) on

Plánovať či neplánovať?

Jeden deň sú doma a už na druhý deň sú na druhom konči zemegule. Podľa ich výpovede sa však zdá, že nie je všetko tak ako sa zdá: ,,Miesta a mestá si vyberieme vopred, keď vieme, že je vysoká sezóna, tak aj ubytovanie riešime vopred. Niekedy sa nám ale stane, ako napríklad teraz, keď cestujeme na Azorské ostrovy, že vieme kde budeme prvé tri dni, ale plán na zvyšok výletu bude spontánny podľa nálady a energie. Čiže kostra výletu je viac menej jasná a zvyškom sa necháme radi prekvapiť. Aj výber destinácie je však často spontánny, až prekvapivý 🙂 Zbadáme výhodnú letenku, rýchlo si zavoláme, či kupujeme alebo nie… A keď máme pocit, že to zvládneme zmenežovať, hlavne čo sa dovolenky a financií týka, tak si dáme rýchlu info “kupujme” a niekto z nás už letenku bookne.“

Zostanú na Slovensku?

Prešli Indiu, USA, Nepál, Thajsko, Argentínu, Brazíliu a mnoho iných. Prezradili však aj plány o ich spoločnom živote: ,,Možno to bude znieť ako klišé, ale hovorí sa, že nie je dôležité kde si, ale s kým si. A veríme, že pre nás to platí dvojnásobne 🙂 Ak by sme si však mali vybrať nejakú inú krajinu na život, vyberali by sme tak, aby tam nechýbali pláže, bolo dlhšie obdobie cez rok teplo a bolo to na skok domov. Hanka má konkrétne vyhliadnuté Taliansko a Španielsko, sú to krajiny, ktoré sú pre ňu pocitovo druhým domovom. Tu na Slovensku však máme rodinu, priateľov a všetky tie drobnosti, na ktorých sme celý život pracovali. A inak je Slovensko skvelé miesto na život, až na pár drobností.“

#cestujemespolu nas stav koncom roka 2015, okrem Portugalska je to vcelku fajn 🙂

A post shared by cestujemespolu (@cestujemespolu) on

Aktuálne sa nachádzala dvojica v Portugalsku, odkiaľ pridávajú množstvo zaujímavých záberov a zážitkov. Ak Hanku a Jožka nepoznáte, určite navštívte ich sociálne siete a najmä web, kde nájdete kompletný zoznam navštívených krajín po svete. Zdieľajú všetko, nielen cesty, ale aj prípravu pred cestou, ktorá môže zahŕňať napríklad balenie liekov, ktoré sú podľa nich nevyhnutné na dlhšie cesty.

Ďakujeme Hanke a Jožkovi za rozhovor a prajeme im ešte veľa šťastných kilometrov!

#thegreatwall #china enjoying the view #badaling #cestujemespolu

A post shared by cestujemespolu (@cestujemespolu) on

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife