Čítam. Prečo? Nie preto, že by som bola knihomoľ. Aj keď možno… Dôvodov prečo sa rada vnáram do sveta iných, často krát vymyslených príbehov, je niekoľko. Knihy nám do rúk ako prví vkladajú rodičia či starí rodičia a robia dobre. Následne je už len na nás či sa vyberieme cestou kníh alebo na ňu zanevrieme.  Ak si sa aj ty vybrala cestou, na ktorej si spoznala stovky príbehov prostredníctvom kníh, potom mi v nasledujúcich riadkoch dáš za pravdu.

Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo berieš do rúk knihu je útek z reality. Hneď po prvých pár stranách sa ocitáš v inom svete, s inými ľuďmi a inými príbehmi. Pár slov ti dokáže vnuknúť pocit, že tie miesta v knihe poznáš. V týchto momentoch prestávaš na chvíľu žiť svoj život a začínaš prežívať iné osudy. Veľakrát sa stane, že sa aj počas dňa zamyslíš nad jej dejom. Je to čaro, ktoré dokáže prísť iba prostredníctvom slov. Nezáleží na tom, aký žáner čítaš. Pretože čítaš to, čo chceš.

foto: pinterest.com

Pokiaľ knihy naozaj miluješ, tak poznáš ten pocit, keď si postupne odkladáš peniaze alebo si odoprieš inú vec aby si si mohla kúpiť vysnenú knihu. Ďalšou dilemou však je, či ju naozaj kúpiť, alebo len požičať z knižnice. No sama dobre vieš, že pocit vlastniť ju, cítiť jej vôňu a strany medzi prstami je na nezaplatenie. Preto šetríš a knihy kupuješ. V momentoch, keď máš aspoň trošičku času po nej siahaš a stranu po strane sa prelúskavaš cudzími príbehmi, ktoré odrazu žiješ. Za jednu noc dokážeš neskutočné divy a ani sa nenazdáš a polovicu máš prečítanú. Ak narazíš na zaujímavý dej dokážeš ju prečítať naozaj rýchlo.

Ku koncu knihy však prichádzajú zmiešané pocity. Prichádza radosť, že sa konečne dozvieš ako to celé dopadne, no zároveň smútok z ukončenia príbehu, ktorý ťa neraz chytí za srdce. Každou stranou blížiacou sa ku koncu tieto pocity narastajú. Keď konečne prebehneš očami posledné riadky a knihu zatvoríš, potichu sa s ňou rozlúčiš s takmer sto percentnou istotou, že sa k nej znova vrátiš. No ešte predtým na teba čakajú iné príbehy.

foto: unsplash.com

Vybrať si dobrú knihu je naozaj náročné, no keď sa ti tento výber podarí, vrátiš sa k nej znova. Nech už sa k nej vraciaš akokoľvek často, vždy v nej nachádzaš to čaro, ktoré tam bolo prvý krát. No každým ďalším prečítaním prichádza aj niečo nové…

„Nemám svoju obľúbenú knihu. Mám ich stovky“  J.K.Rowlingová

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.