„Ak sme boli stvorení na to ostať na jednom mieste, mali by sme korene namiesto nôh.“

Veta, ktorou začínam, v sebe skrýva hlbokú myšlienku a stojí za to, aby sme sa nad ňou všetci zamysleli. Vo svete, kde život väčšiny z nás pozostáva z využitia nášho tak cenného času do vecí, ktoré majú pre nás len materiálny význam, do vecí, ktoré rok čo rok vymieňame za nové a lepšie a keď už to nie sú veci, tak je to práca, ktorú predchádza štúdium s cieľom získania titulu a to všetko k čomu?

Aby sme v starobe zaspávali s dobrým pocitom vlastnenia PhDr., Ing., či štyroch áut, investície nášho času do kariéry s cieľom získania vyššieho platu? Problémom je, že veľa ľudí nevie, čo je hlavnou podstatou šťastia. No jeho tajomstvo spočíva v umení naučiť sa vyžmýkať prítomný moment do poslednej kvapky. Využiť každú voľnú chvíľu a premeniť ju v zážitok. Cestovať. Objavovať. Spoznávať. Užívať. Žiť. Ak si sa našla v posledných vetách, si na správnom mieste, pretože dnes ti ukážem návod, ako na to.

Koľko ľudí, toľko chutí. No povedzme si na rovinu, čo ti ako prvé napadne, keď začuješ „letná dovolenka s priateľom“ ? Paríž, Bali, Santorini, Benátky? Áno, nádherné predstavy. Nádherné a romantické. Ak však čakáš, že ti predstavím jednu z predchádzajúcich krajín, si na omyle, pretože ja som tak trochu z iného dúška a verím v to, že sa tu takých ľudí nájde viac. Takých, ktorí sa predovšetkým neboja. Neboja sa výziev, neboja sa skúšať niečo nové a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. A ak sa strach aj nachádza v hĺbke ich mysle, majú chuť prekonať ho, pretože občas musíš prekonať svoj strach, aby si videla krásu, od ktorej ťa delí.

zdroj: unsplash.com

A tak ti predstavujem NÓRSKO, alebo kedysi nazývané „Nordweg“, čo znamená „Severná cesta“. Patrí medzi jedno zo škandinávskych krajín. Ak máš to šťastie (ako ja), a našla si svoju spriaznenú dušu, s ktorou sa trochu líšite od ostatných párov a zdieľate spolu rovnaké predstavy o cestovaní, Nórsko patrí určite medzi krajiny, ktoré by ste si mali pridať do svojho zoznamu „must see“. Prečo je tomu tak, to zistíš v nasledujúcich zaujímavostiach o Nórsku, o ktorých si určite nevedela:

1. Je to krajina s viac prírodnými krásami

Nepochybne je to aj tým, že Nórsku príroda vôbec nie je ukradnutá. V roku 2008 totiž Nórsko darovalo až 1 milión amerických dolárov na záchranu Amazonského pralesa.

2. Slnko o polnoci

Uprostred leta môžeš na severe Nórska zažiť tzv. polárny deň. Pre vášnivých cestovateľov to znamená kopec času (presnejšie celých 24 hodín) na objavovanie všetkých krás tejto krajiny.

3. Polárna žiara

Opakom je polárna noc uprostred zimy, kedy si môžeš dokonale užiť krásne nebeské divadlo v podobe polárnej žiary.

4. Šport pre každého

Ak si športový typ, mala by si vedieť, že Nórsko patrí medzi rodisko lyžovania. 

5. Knihy miluje každý

Keď si v Nórsku vydáš knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc.

6. Internet je všade

Teraz niečo, kvôli čomu zvážiš spáchanie nejakého zločinu v Nórsku: Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu. V mestečku Halden sa dokonca nachádza vysoko strážená väznica, v ktorej má každá cela vlastný televízor, sprchu a biele uteráky.

7. Bezpečnosť pred všetkým

Aj napriek vyššie uvedenému faktu patrí Nórsko medzi najbezpečnejšie a najšťastnejšie krajiny sveta, pretože kriminalita tu úraduje na veľmi nízkej úrovni.

8. Štúdium zadarmo

Ak ťa aj tak nepresvedčili fakty spomenuté hore, možno zmeníš názor ak zistíš, že podobne ako vo Fínsku, Nórsko tiež ponúka štúdium na vysokej škole pre zahraničných študentov zadarmo. Tak čo, ideš do toho?

Som si istá, že po nasledujúcich fotkách so mnou budeš súhlasiť s tvrdením, že Nórsko v sebe ukrýva neskutočné čaro a čaká iba na srdcia vášnivých cestovateľov, ktorým nechýba chuť objaviť jeho najtajnejšie kúty. A poznáš krajší spôsob, ako to čaro objaviť, než spoločne so svojím partnerom? S výhľadom na tie krásne, človekom nedotknuté miest, obklopené neskutočnou prírodou, ktorú len tak niekde nenájdeš. Príkladom ti môžu byť nasledujúce miesta, ktoré dodávajú Nórsku svoju jedinečnosť:

Trolltunga

Trolltunga, alebo Jazyk trola je skala vyčnievajúca nad hladinou jazera vo výške 700 metrov sa nachádza vo výške 1100 m n.m. Patrí medzi najfotogenickejšie miesto v Nórsku. Cesta k Trolltunge je dlhá asi 7 kilometrov a je pomerne náročná, no to by ťa určite nemalo odradiť od toho, aby si toto miesto navštívila. Veď sa presvedč sama:

Trollstigen

Trollstigen alebo Cesta trollov je úsek cesty, ktorý pozostáva z množstva serpentín. Verím, že jazda cez ne musí byť jedinečný zážitok.

Kjeragbolten

Ďalším netypickým miestom je Kjeragbolten, balvan zakliesnený medzi dvomi „stenami“, na ktorý vylezieš bez akéhokoľvek horolezeckého vybavenia. Nacháza sa vo výške 984 m n.m. a dnes je z nej známa turistická atrakcia. Kjerag je obľúbeným miestom pre basejumperov a paragliderov. Let z Kjeragu až k morskej hladine trvá zhruba 24s. Po pristátí na pevnine sa nalodia na loď, ktorá ich čaká dole. Niekoľko z nich to už však žiaľ neprežilo.

foto: flickr.com

 

Preikestolen

Moje najobľúbenejšie a najvysnívanejšie. Skalný útes vo výške 604 m n.m. Výstup na Preikestolen trvá 2 hodiny a ponúkne ti naozaj očarujúci výhľad na Lysefjord. Každoročne toto miesto navštívi zhruba 130 000 návštevníkov z celého sveta, ktorí opisujú svoj zážitok nasledovne: „Je to ako byť na streche mrakodrapu.“

Geirangerfjord

Keď už som začala s fjordmi, medzi najkrajšie na svete patrí Geirangerfjord, 15 km dlhý ľadovcový fjord, ktorý patrí k najnavštevovanejším fjordom v Nórsku. Okrem toho je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Besseggen

Pod týmto názvom nájdeme najvyššie a najrozsiahlejšie nórske pohorie. Besseggenský hrebeň je jedným z najobľúbenejších výletov v Nórsku.

Svolvaergeita

Nazývaný tiež „koza“, je vrch skaly, ktorý je obľúbený horolezcami a nachádza sa na ostrovoch Lofoty.

zdroj: My friend Henrik abseiling from Svolvaergeita after a great climb. I only got a few photos afterward since I didn't bring my camera for the climb. At the to of the Geita, you can two other climbers. Svolvaer, Lofoten, Norway.

Reinebringen

Keď už budeš na ostrovoch Lofoty, turistiku v týchto horách proste nesmieš vynechať.

Reine

Táto rybárska osada dostala pomenovanie ako jedna z najkrajších dediniek v Nórsku. A ja sa tomu vôbec nečudujem.

Mosty Fredvang

Mosty, ktoré spájajú rybárske mesto Fredvang so susedným ostrovom Flakstadøya vytvárajú nádhernú a jedinečnú cestu. Oba mosty sú dlhé 240 metrov.

Atlantic Ocean Road

A ako čerešničku na torte nesmiem zabudnúť spomenúť pobrežie, ktoré v tebe zanechá zážitok v podobe jedinečnej cesty autom. Spomedzi takýchto ciest spomeniem tú najkrajšiu – cestu lemujúcu pobrežie Nórska, Atlantic Ocean Road. Nádherná príroda, atypická výstavba a šum Atlantického oceánu je garanciou zážitku zo samotného cestovania.

Počas cesty prejdeš cez osem mostov, ktoré spolu merajú takmer 900 metrov a cesta je považovaná za nórsku výstavbu storočia.  Avšak nepodceňuj počasie, počas búrky sa môžu vlny prelievať priamo cez cestu. Síce adrenalín ako vyšitý, no pre istotu to neodporúčam.

Tak to bolo Nórsko. Krajina fjordov, nespočetného množstva ostrovov, jazier, vysokých pohorí, čistých riek a vodopádov. Prekrásne výhľady na divokú severskú krajinu a nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto sa v severnej Európe nenarodil. Dúfam, že som ťa touto krajinou inšpirovala a aj napriek tomu, že nepatrí medzi tie lacnejšie destinácie, výdavky, ktoré tu s priateľom minieš, ti niekoľkokrát vynahradia zážitky a spomienky, ktoré si z tejto krajiny odnesieš. A ktovie, možno tvoja láska využije toto jedinečné miesto ako skvelú príležitosť na žiadosť o ruku.

„Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.“
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.