Instagram/praveslovenske, Instagram/albert_peklansky_fotograf

Ak plánuješ výlet na Slovensku a nevieš, čo ďalšie okrem hradov, zámkov či prírody by si mala vidieť, určite sa zameraj na našu históriu. Skanzeny alebo folklórne dediny ponúkajú dokonalú atmosféru a v spojení s festivalom aj kultúrne vyžitie. 

Skanzen je totižto múzeum ľudovej architektúry, ale v srdci prírody. Laicky sú nazývané aj “folklórne dediny”, pretože tieto domčeky patria do kultúry nášho národa. Rázovité obce s krásnymi stavbami ťa prenesú do života našich prastarých rodičov, kedy sa nosili farebné kroje, pásli na lúkach ovečky a kozy či spievali piesne.

Tieto prírodné pamiatky je veľmi dôležité chrániť, ale ešte dôležitejšie je ich vidieť. Oboznámiť sa s kultúrou a navštíviť okrem modernej architektúry, ktorú vidíme v mestách, aj kúsok toho, čo bolo. Mnohé z nich patria k svetovým unikátom, tak ako aj náš samotný folklór. Pozri sa s nami na 5 najkrajších ľudových miest.

1. Vlkolínec 

Neďaleko Ružomberka sa nachádza známa dedinka ľudovej kultúry Vlkolínec. Nádherné zruby tvoria jednu nádhernú obec, ktorú musíš vidieť. Zaujímavosťou je, že dedina má stálych obyvateľov, ktorí prebývajú priamo v týchto nádherných domoch. V lete sa tam konajú rôzne festivaly a folklórne či remeselné podujatia, takže o zábavu bude určite postarané.

2. Čičmany

Na Orave, v okolí Žiliny sa rozprestiera nádherná obec, ktorú pozná minimálne z počutia každý Slovák. Najznámejšou dedinou ľudovej architektúry, kde je každý dom maľovaný inak a nikde nenájdeš dva rovnaké. Biele ornamenty sú maľované ručne obyvateľmi alebo vlastníkmi jednotlivých stavieb. Čičmany sú vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Práve preto sa obec stala obľúbenou destináciou nie len Slovákov, ale aj zahraničných turistov.  

3. Skanzen Martin 

Aj keď sa to možno nezdá a táto oblasť nie je tak preslávená ako predošlé miesta, Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčšou ľudovou expozíciou v prírode na Slovensku. Nachádzajú sa tu typické stavby z Oravy, Liptova, ale aj Kysúc a onedlho aj z Turca. Môžeš tu dokonca usporiadať aj rodinnú oslavu, zavítať na omšu či vyskúšať si tvorivé dielne. 

4. Skanzen Stará Ľubovňa 

Pod majestátnym hradom, v prírode a na severovýchodnom Slovensku sa rozprestiera aj nádherný skanzen, ktorý zobrazuje život ľudí práve z tohto regiónu. Malá dedinka tvorená tmavými zrubmi ti ponúkne pocit, akoby si sa preniesla v čase. Najvýznamnejšou stavbou je kostol, ale nachádza sa tu aj mlyn či kováčska dielňa. 

5. Skanzen Pribylina

Tento skvost folklórneho umenia sa nachádza pri Liptovskom Hrádku a predstavuje zbierku typickej liptovskej kultúry. Domčeky a stavby, ktoré ti táto ľudová dedina ponúka, sú zachovalé z obcí, ktoré sa podarilo zachrániť z dnes už neexistujúcich dedín. Naživo však ich usporiadanie pôsobí presne ako obec spred rokov. Počas leta sa tu konajú aj rôzne podujatia, ktoré ťa zoberú späť do čias minulých a priučia ťa remeslu a piesňam.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieCestovanie