Čas skúšok sa blíži. Či na teba čakajú maturity, štátnice, semestrálne skúšky alebo písomky v škole, stres je to stále rovnaký. A čo býva ešte ťažšie je vôbec prinútiť sa sústrediť na učenie. S tými správnymi tipmi ti to však môže ísť o čosi ľahšie. Toto je 5 tých základných. 

Správne miesto

Nájsť si to správne prostredie je naozaj dôležité. Okolo nás je veľa vecí, ktoré ťa môžu pri učení rozptyľovať. Vyskúšaj si viac miest, aby si zistila, kde ti to ide najefektívnejšie. Niekto sa rád učí doma, iný v knižnici, alebo na čerstvom vzduchu. Aj doma je viac miest, z ktorých si môžeš vybrať. Mnoho ľudí ma vo zvyku sedieť pri učení za stolom, ale len zo zvyku z čias základnej školy. Ak sa za stolom cítiš nesvoja, vyber si radšej pohodlné kreslo!

Farebné pomôcky

Je vedecky dokázané, že všetky zrakové pomôcky pri učení pomáhajú. Najmä farebné obrázky, lepiace papieriky, či poznámky písané rozličnými farbami. Samozrejme k najobľúbenejším pomôckam z tejto kategórie patrí farebné zvýrazňovanie textu. Ak si to doteraz nemala v obľube, je na čase začať!

Offline

Ak si budeš pravidelne kontrolovať sociálne siete, zbytočne budeš strácať pri učení čas, a tvoja sústredenosť bude minimálna. Ak sa učíš naozaj sa potrebuješ zamerať na knihy a neodbiehať každých 5 minút na Instagram. Daj sa na ten čas offline!

Odmeň sa

Odmena je veľmi silnou motiváciou pri akejkoľvek povinnosti, a samozrejme to platí aj pri učení. Je už len na tebe čo si za odmenu vymyslíš. Malo by to byť buď niečo menšie, čo ťa poteší po naučení sa nejakej časti (napríklad, dáš si kúsok čokolády), alebo väčšia odmena, ktorú si dopraješ, až na skúškach vďaka tomu, že si sa učila uspeješ (nové topánky?).

Snack

Učeniu napomáha aj stimulácia v podobe jedla. Existujú totiž potraviny, ktoré sú pre mozog akýmsi palivom v podobe energie, a navyše zlepšujú pamäť. Siahni napríklad po vlašských orechoch, čučoriedkach, tmavej čokoláde alebo figách. Do svojho jedálnička v čase skúšok by si mala pridať aj karfiol, brokolicu, ryby, tuniaka a avokádo.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.