Photo by Allef Vinicius on Unsplash

Máš stres zo zoznamovania sa s novými ľuďmi alebo ísť na rande s chlapcom, ktorý sa ti veľmi páči? Dá sa s tým bojovať a túto vlastnosť rozhodne nemusíš vnímať negatívne. Len ti trvá dlhšie, kým si ku sebe niekoho pustíš. Ak ti to prekáža, existujú spôsoby, ako to zlepšiť. Portál Lifehack, Inc. a Psychology Today uviedli spôsoby, ktoré ti s tým pomôžu.

Hanbliví ľudia prinášajú do vzťahu istotu

Spočiatku môže byť ťažké s nimi nadviazať kontakt, či hlbšie spojenie. Nepúšťajú si k sebe nové známosti príliš rýchlo, ale potom to stojí za to. Hoci sa hanblivosť zdá byť v partnerstve istou prekážkou, v skutočnosti odzrkadľuje hodnoty a morálne zásady dotyčnej osoby. Napríklad, ak chceš ísť do vzťahu pomalšie a nechceš vyvolať žiadny tlak na seba a tvoju budúcu polovičku, je to v poriadku. Najprv sa s ním plánuješ poriadne spoznať a rovnako to vyjadruje aj tvoju lojalitu k partnerovi. Preto by sa mali dať všetky predsudky ohľadom plachých ľudí bokom. Vzťah s nimi môže byť plnohodnotný a uspokojivý.

Urči hanblivosti hranice

Ako sme vyššie uviedli, táto vlastnosť má aj svoje výhody. Ak patríš medzi týchto ľudí, zamysli sa. Nebrzdí ťa to trošku v tvojom pracovnom, či milostnom živote? Možnože idete s priateľom na oslavu, hrá rytmická hudba a vtom ťa vyzve na tanec. Lenže ty zostaneš sedieť, pretože ihneď cítiš, ako ti stúpa červeň do líc. Nedovoľ, aby ťa hanblivosť v niečom obmedzovala. Naplno si užívaj svoj život, či príjemné chvíle s najbližšími. Samozrejme, nedá sa to len tak, treba na tom pracovať. Tieto tipy ti s tým môžu pomôcť. Stačí, keď v sebe nájdeš odhodlanie: 

Buď najlepšia kamarátka s časom

Ak sa chystáš na dôležitú oslavu, párty, prídi skôr. Tento predstih sa ti veľmi zíde, pretože za krátky moment dokážeš spoznať väčšinu neznámych ľudí. Prehodíte medzi sebou zopár slov, zblížite sa a možno zistíš, že naozaj nie sú takí zlí. Neskôr, keď bude zábava v plnom prúde, ti nebude robiť problém vstať zo stoličky a troška sa odviazať. Rovnako je dôležité uvedomiť si, že nespočívajú všetky pohľady na tebe. Nie si trápnym stredobodom pozornosti. Jednoducho sa chceš bez zábran baviť, presne ako ostatní.

Bav sa s ľuďmi, ktorí ti sú podobní

Nie je dobré, aby si išla proti sebe samej. Preto sa nemusíš hneď baviť s ľuďmi, ktorí sú majstrami v komunikácií. Choď na to pomaly, dopraj si čas. Skús sa prihovoriť niekomu, kto je v menšej skupinke osôb, prípadne niekde sám. Ale iba ak máš z tej neznámej tváre dobrý pocit. Tieto prvotné kroky odvahy ťa posunú vpred a pochopíš, že nikdy nie je neskoro spoznať niekoho nového. Práve naopak. Spočiatku nevieme, koho nám život priviedol do cesty a čo vzrušujúce nás s ním čaká.

Nezhadzuj samú seba

Začni sa akceptovať. Nevnímaj svoju plachosť ako koniec sveta. Nemôžeš za to, ale vždy si schopná zlepšiť svoju situáciu. Ak aj spoznávaš niekoho nového, nevyťahuj na povrch svoje „nedostatky“. Tí, ktorí ťa dôverne poznajú, to vedia už dávno a napriek tomu ťa majú radi. Keď sa teda chystáš na rande so svojím nádejným objavom, nechaj si to pre seba a nakoniec z toho môžeš ešte vyťažiť. Budeš tajomná, a práve to často mužov priťahuje.

Vystúp zo svojej dimenzie domýšľania

My ženy si zvykneme v hlave vytvárať nezmyselné scenáre, ktoré vôbec nie sú pravdivé. U hanblivých ľudí sa to však deje častejšie. Celý deň sa môžu venovať podrobnému analyzovaniu každého detailu svojho života. To nie je dobré. Ak to robíš, prestaň s tým. Začni to pomaly obmedzovať a to dosiahneš práve tým, keď si uvedomíš svoje hodnoty. Napíš si na papier silné stránky, ktoré definujú tvoju osobnosť a buď na ne patrične hrdá. Nauč sa ich naspamäť a vždy si ich zopakuj pred zrkadlom, ak by ťa znova prepadli nepríjemné myšlienky.

Zdroj: Lifehack, Inc. a Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating