Unsplash.com/Gabriel Benois

Zlomené srdce a nešťastie v láske dá veľmi zabrať. Musíš čeliť pocitom a pravde, ktorá trhá tvoje vnútro na kusy. Lenže utekať pred touto bolesťou nie je riešením, neskôr by ťa aj tak dobehla. Portál Psychology Today, Healthline a Lifehack uviedli, čo všetko by si mala robiť počas tohto procesu.

Dopraj si chvíľu smútenia

Neutekaj. Keď chceš plakať, plač. Dusiť v sebe ťažké emócie nie je správnym spôsobom, ako zvládnuť celú situáciu. Aj ty si iba človek. Bolo by zvláštne, ak by si v sebe nemala žiaden cit. Nehraj sa tvrdú a drsnú ženu.

Nech si už zažila akúkoľvek stratu, máš nárok prežívať smútok. Dopraj si ho aspoň na chvíľu, daj von všetko, čo ťa ťaží. Je to prvý krok k tomu, ako sa cez všetko preniesť.

Buď trpezlivá sama so sebou

To, že sa z teba stala na chvíľu zronená osoba je úplne pochopiteľné. Nevystavuj však samú seba veľkému tlaku. Aj tí najsilnejší ľudia musia niekedy padnúť na dno, aby sa znova odrazili a naučili sa niečo nové. Ak si silná, ambiciózna žena alebo sa snažíš vyťažiť zo svojho života maximum, toto tiež k nemu patrí.

Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale práve vďaka tomu sa stávame čoraz lepšími osobami. Buď trpezlivá, si človek, nie stroj. Možno si predtým viedla veľmi spoločenský život, ale teraz sa cítiš lepšie pod dekou vo svojej izbe. Je to v priadku, dopraj si túto chvíľkovú izoláciu.

Sprav zo seba vlastnú prioritu

Keď ľúbime alebo nám veľmi na niekom záleží, venujeme mu všetok voľný čas. Svoje povinnosti sa snažíme splniť čo najrýchlejšie, aby sme si s nimi mohli ihneď vytvoriť plány. Je to prirodzené, ale ani si neuvedomujeme, ako veľmi zanedbávame samé seba.

Možno sa to stalo aj tebe a momentálne vôbec netušíš, čo máš robiť. Je to jednoduché – ľúbiť sa, investovať všetko do svojho sebarozvoja a užívať si slobodu. Teraz si zlomená a nevieš si to predstaviť. Neskôr pochopíš a sama neuveríš, aké výhody to prináša.

Rátaj s nevyspytateľnými situáciami

Prídu momenty, kedy si budeš myslieť, že ťa všetká bolesť opustila a dokážeš znova poriadne dýchať. Môže sa to diať práve, keď si s kamarátmi, ale priprav sa na to, čo bude doma. Je noc, všade ticho a znova na teba prídu nepríjemné myšlienky.

Niekedy sa nám môže zdať, že sme sa už cez všetko preniesli a zrazu nás prepadne tento moment prekvapenia. Nevyčítaj si to. Aj toto patrí k procesu hojenia sa a je to znamením, že si na dobrej ceste.

Nebuď na seba tvrdá

Si len človek a nech by ťa už smutné emócie prepadli kedykoľvek, nevnímaj to ako koniec sveta. Vyhýbaj sa tomuto neustálemu kolotoču výčitiek. Zamestnaj sa niečím, čo ťa skutočne napĺňa a nevnímaš vďaka tomu okolitý svet.

Ak ti však nič také nenapáda, skús sa z toho aspoň vypísať. Zožeň si denník, ten tu bude pre teba vždy dostupný. Dôveruj tomuto papieru a vlož naň všetko, čo máš práve na mysli. Hoci by si mala aj písať cez slzy, postupne sa tvoje rany budú hojiť.

Ak odpustíš, budeš konečne slobodná

Neprechovávaj krivdu voči druhej osobe, či sebe. Iste, na začiatku nás to priveľmi bolí a naše zmýšľanie ovláda frustrácia spojená s hnevom. Lenže ako bude čas plynúť, všetko bude do seba zapadať.

Vtedy pochopíš, že veci a ľudí treba nechať ísť. Pouč sa zo svojich chýb. Odpusť sebe a človeku, ktorý ti tiež ublížil. Keď tak spravíš, získaš vytúžené oslobodenie a budeš pripravená na nové krásne príležitosti.

Zdroj: Psychology Today, Healthline a Lifehack

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife