To, že je človek vo vzťahu neznamená, že už viac nemá svoj vlastný život. V zdravom vzťahu sú si ľudia partnermi, navzájom sa podporujú a rešpektujú. Nie vždy to však takto býva. Možno máš aj ty pocit, že aj keď svojho partnera miluješ, kvôli vzťahu stojíš na jednom mieste v iných sférach života. Ako zistíš, že ťa vzťah brzdí vo vlastnom napredovaní?

Mala si niekedy pocit, že ti vzťah vedome či nevedome bráni v nasledovaní svojho sna? Že keby si nemala partnera, pracovala by si inde, študovala niečo iné, alebo sa venovala koníčku, ktorému teraz nemôžeš? Možno ťa to kdesi vo vnútri zožiera, no potláčaš to myšlienkou na to, že si vo vzťahu vlastne celkom spokojná. Je to naozaj v poriadku?

Už len to, že sa občas v noci zamýšľaš nad tým, že túžiš po zmene je dosť veľkým znamením toho, že nie si spokojná so svojím smerovaním. Skús si úprimne odpovedať, prečo je to tak. Možno kvôli vášmu spoločnému vzťahu išli tvoje aktivity do úzadia, a venujete sa len tým, ktoré máte spoločné. A možno to bol práve on, ktorý ti priamo „zakázal“ robiť niečo, čo by si chcela. To je ten najhorší prípad, a v takejto situácii by si mala dobre zvážiť, či chceš, aby o tvojom osude rozhodoval niekto iný.

V druhom prípade možno obetuješ energiu, čas či svoje smerovanie najmä vášmu vzťahu, a preto na teba samú už neostane. Musíš si však uvedomiť, že v každom ohľade si ty ten človek, na ktorom najviac záleží. Ak nebudeš spokojná sama so sebou, a šťastná s tým, čo robíš, odrazí sa to na tvojom vzťahu, a celkovo na živote samom.

Robiť to, po čom túžiš a zároveň mať šťastný vzťah nie sú veci, ktoré sa musia vylučovať. Nemusíš obetovať jedno, aby si mala druhé. Neostávaj stáť na mieste iba pre to, že sa bojíš, že stratíš vzťah. Pretože vzťah, ktorý ťa rovnako nenapĺňa šťastím zrejme za to nestojí. Tvoj partner je ten, ktorý ťa má povzbudzovať, pomáhať plniť sny a rešpektovať každé rozhodnutie, ktoré uznáš za vhodné. Ak si sa v tomto článku našla, zrejme sama tú pomyselnú brzdu pociťuješ. Je len na tebe, aký ďalší krok spravíš.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.