Okrem iného má bozkávanie obrovský biologický význam. Posilňuje imunitu, znižuje riziko alergií a znižuje úroveň stresu. Navyše utužuje vzťahy a je veľmi príjemné. Andréa Demirjian, autorka knihy Kissing: Everything You Ever Wanted to Know about One of Life’s Sweetest Pleasures (Bozkávanie: Všetko, čo ste chceli vedieť o jednom z najsladších potešení života) verí, že jedna pusa denne a doktora potrebovať nebudeme. A tu je jej 8 dôvodov prečo:

1. Redukuje krvný tlak

Bozkávanie napomáha rozširovaniu ciev, čo má za následok znižovanie krvného tlaku.

2. Uvoľňuje kŕče a bolesť hlavy

Vyššie popísane rozšírenie ciev má vplyv aj na toto. Pomáha uvoľňovať bolesť rovnako tak aj menštruačné kŕče.

3. Bojuje proti zubnému kazu

Keď sa bozkávame, zvyšuje sa nám produkcia slín, čo vedie k vyššiemu vymývaniu zubného plaku a tým zníženej tvorbe kazov. To však dokazuje aj fakt, že partneri si vzájomné vymieňajú baktérie spôsobujúce zubný kaz a to hlavne vtedy, ak majú slabú hygienu.

View this post on Instagram

Love @tbendina ❤️

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

4. Pomáha uvoľňovať hormóny šťastia

Bozkávanie nakopne tvoj mozog, aby uvoľnil hormóny ako serotonín, dopamín a oxytocín. A nielen že tieto látky sú dôležité pre tvoje šťastie, navyše pomáhajú utužovať vzťahy. Podľa vedcov aktivuje bozkávanie rovnaké oblasti mozgu, aké sú spojené so závislosťou. V tvojich perách je množstvo nervových zakončení, ktoré sú stimulované dotykom iných pier. Tento dotyk zvyšuje uvoľňovanie mazu, o ktorom sa verí že upevňuje puto medzi tebou a partnerom.

5. Spaľuje kalórie

Určite nedokáže nahradiť hodinu vo fitku, avšak počas vášnivého bozku spáliš 8-16 kalórii, a to nie je na zahodenie.

6. Zvyšuje tvoje sebavedomie

Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí pred odchodom do práce dostanú vášnivý bozk, zarábajú viac. To dokazuje, že šťastný vzťah, ktorého súčasťou sú aj bozky, napomáha dosiahnutiu vyšších zárobkov a zároveň aj vyššieho sebavedomia.

7. Posilňuje tvoje svaly tváre

Vášnivý bozk ti formuje krk a svaly sánky.

8. Overuje kompatibilitu s partnerom

Bozk môže byť rozhodujúcim meradlom počiatočnej príťažlivosti. Väčšina mužov a žien, ktorí sa zúčastnili výskumu potvrdili, že bozk ich dokáže naštartovať. A zároveň ženy používajú bozky ako odraz ich súčasného vzťahu.

 

Zdroj: articles.mercola.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.