Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Celý svet v súčasnosti bojuje s nákazou, ktorá komplikuje život každému z nás. Možno ti chýba práve škola, práca, či tvoji najbližší ľudia. Cítiš, ako sa ti sťahuje vnútro pri pomyslení na nich. Stres a strach ti však v tejto situácií vôbec nepomôžu. Je možné, že si na sebe ešte nič takéto nezbadala, ale stres má rôzne prejavy. Organizácie ADAA, CDC, WHO a portál Best Life uviedli tieto tipy, ako zvládať karanténu.

Nemusia sa ti iba triasť ruky a vnútro, aby si vedela, že ťa prepadá panika. V mnohých prípadoch to môže byť individuálne, ale koniec-koncov to má ten istý efekt. Je úplne pochopiteľné, ak ťa v týchto časoch ťažia obavy. Máme pre teba ale dobrú správu. Dá sa to zlepšiť.

Poďme si najprv určiť, čím sa u teba prejavuje stres.

  • Zmena spánkového režimu a stravovania.
  • Ťažkosti s koncentrovaním a spánkom.
  • Obavy o zdravie teba a tvojich blízkych.
  • Zhoršenie chronických zdravotných problémov..
  • Nadmerné konzumovanie alkoholu alebo cigariet

Pohybom k pohode

Je dôležité, aby si sa naučila zvládať stres a jeho prejavy čo najlepšie. Obzvlášť v súčasnosti. Výrazne ti k tomu dokáže pomôcť pohyb! Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že aj menšie fyzické aktivity nám dokážu zlepšiť deň.

Podľa jej odporúčaní by si mala za týždeň odcvičiť 125 minút v pokojnom tempe, aby si sa zbytočne nepresilila. Ak chceš podať naozaj dobrý výkon a na chvíľu totálne vypnúť, potom si zvoľ taktiku intenzívneho cvičenie po dobu 75 minút. Prípadne môžeš kombinovať oba tieto spôsoby.

Najlepšie na tom je, že vôbec nepotrebuješ drahú výbavu. Dokážeš cvičiť na jednom menšom mieste, a predsa to bude efektívne. Skvelou inšpiráciou ti môžu byť videá uverejnené na rôznych sociálnych sieťach. Je ich viac než dosť a určite nebudeš mať problém s výberom.

Ak ti ale tento pohyb nie je sympatický, skús tancovať. Pri rytmických pohyboch sa vieš rovnako dobre odreagovať. Daj tomu aspoň šancu. Je to stále lepšie, ako len nečinne sedieť na zadku.

Stravuj sa zdravo

Jedlo výrazne vplýva na našu telesnú a duševnú pohodu. Preto skús do svojho jedálnička zahrnúť väčšie množstvo zeleniny a ovocia. Môžeš sa tak počas týchto dní cítiť omnoho lepšie a robíš tým aj službičku svojmu telu. Samozrejme, sem-tam jemné pochutenie si na niečom nezdravom neuškodí, ale uprednostňuj viac vitamíny, ktoré momentálne potrebuješ najviac.

Myseľ dokáže divy

Áno, sme doma a nemáme príliš veľa možností, ako sa zabaviť. Človeku to aj pekne lezie na hlavu. Lenže dá sa v tom predsa nájsť pozitívum. Môžeš si teraz konečne prečítať knihu, ktorú si tak dlho odkladala. Máš priestor robiť veci, ktorým si sa predtým nestíhala venovať. Skús si na každý jeden stanoviť aspoň jeden cieľ. Máš šancu sa konečne plne venovať sebe, a to je naozaj veľká výhra v týchto ťažších časoch.

Vytvor si produktívnu rutinu

Urči si presne čas, kedy vstaneš a spravíš všetky povinnosti, ktoré máš na práci. Choď spať v rozumnom čase, aby si aj na ďalší deň mohla byť produktívna. Vieš, prečo je toto tak veľmi dôležité? V prvom rade, aby sa z teba nestal leňochod, ktorý sa točí v špirále plných negatívnych myšlienok. Keď sa svet vráti do normálu a budeš musieť znova dochádzať do školy a práce, mohlo by to byť pre teba nepríjemné kvôli karanténe. Avšak táto produktívna rutina bude pre teba skvelou prevenciou a čas začne ubiehať konečne rýchlejšie.

Informuj sa, ale v rozumnej miere

Valí sa na teba neustále obrovské množstvo správ z každej strany? Stopni to. Urči si weby  alebo iné médiá, ktoré máš najradšej a vieš, že ti vždy poskytnú najdôležitejšie informácie. Nemusíš byť neustále v tomto toku rôznych dát, pričom niektoré sú aj poplašné. Vypočuj si najdôležitejšie správy dňa a venuj sa znova činnostiam, pri ktorých sa vieš odreagovať. Treba z tohto celého aspoň na chvíľu uniknúť.

Stretávaj sa s ostanými, hoci iba cez internet

K zvládaniu stresu v karanténe ti pomôže aj prechádzka osamote kdesi v prírode. Keď ti však veľmi chýba ľudský kontakt, neboj sa využiť video chat. Aspoň takto sa môžeš vidieť so svojimi kamarátmi a rodinou. Povedzte si všetko, čo vás ťaží. Určite vám to prospeje. Je dôležité, aby si cítila, že v tom nie si sama. Každý z nás si prechádza ťažkým obdobím a spolu sme silnejší.

Poriadok v domácnosti, poriadok v hlave

Skús sa aspoň počas karantény zbaviť tých otravných zlozvykov, ako jesť v obývačke alebo v posteli. Zbytočne všetko zašpiníš a neporiadok ti teraz na nálade nepridá. Za to čistota nám dokáže výrazne pomôcť. Keď máš času vyše hlavy a naozaj nevieš, čo robiť, poupratuj. Nemusí to byť obrovské jarné upratovanie, ale keď budeš u seba doma udržiavať čistotu a poriadok, môže to pozitívne vplývať aj na tvoje fungovanie.

Skús sa tomuto upratovaniu venovať približne tridsať minút denne. Dobre organizovaná domácnosť nám dodáva pocit istoty a kontroly, ktorú teraz veľmi potrebujeme.

Zdroj: ADAA, CDC, WHO a Best Life

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife