Existuje mnoho jednotlivcov, ktorí zmeškajú úprimné duše. Predstav si, že ideš do umeleckej galérie, kde je tak veľa krásnych obrazov, ktoré prehliadneš kvôli ešte krajším obrazom. Obraz, ktorý si prehliadol tam je stále, no nevyžaduje, aby si sa na neho pozrel alebo ho prijal. No keď sa pozrieš na obraz, skutočne uznáva umenie.

Ak fixuješ niekoho obraz podľa jeho exteriéru, vždy ti bude chýbať skutočná hodnota.

Tak, ako je sebaprijatie dobré, rovnako je aj nepríjemné. Strávila som čas záplavom negatívnych pocitov – syndróm vyhorenia, hnev, vina, ľútosť, sklamanie – ktoré sú na nič, ale bolo to známkou toho, že treba niečo zmeniť. Naučila som sa, že prijatie je užitočný nástroj pri rokovaní s negatívnymi myšlienkami.

Nie si dobrá

Nie celú dobu. Nikto nie je všetko po celú dobu. Ľudia robia dobré veci a takisto aj zlé veci. Nie si výnimkou. Musíš byť presvedčená a úprimná o tom, kto si – česť a integrita v tomto rolu nehrajú. Získať samu seba bolo ťažké. Som viac sebecká, ako si dokážem priznať. Väčšinu dní, volám ich asertívne, sa stretávam s pocitom bez srdca, kedy hovorím “nie” ľuďom, na ktorých mi záleží. Je potrebné naučiť sa byť v poriadku so svojimi rozhodnutiami, aj keď urobíš chybu. A budeš. Je to v poriadku.

pexels.com

pexels.com

Viac empatie, menej úsudkov

Keď sa oboznámiš so svojimi nedostatkami, budeš oveľa viac tolerantná k iným ľuďom. Nie si nad niekým iným. Ako jednotlivci máme všetci vlastné spory, či už sú to ťažké situácie v práci, v škole, doma, rodinné tragédie alebo emocionálne bitky. Mnohokrát to nie je príliš ľahké alebo možné pomôcť ostatným v ťažkostiach pretože sa to nedá. Vtedy pociťujem empatiu oveľa viac.

Veľakrát, keď som trávila čas s kamarátmi, alebo počula o ľuďoch od ostatných, som pochopila pointu mnohých rozhovorov. Rozprávanie príbehov je jednoduché. Ľudia sa na tom zabávajú a rozoberajú to, no málokrát sa zamyslia nad tým, ako sa daná osoba cíti. To isté platí pri zdieľaní šťastných správ. Reakcia šťastia je väčšinou povrchná a niekedy dokonca vyvoláva prúd žiarlivosti. To znamená, že celý rozhovor je odpadom. Šťastie dokážeš zdieľať len ak sa nad tým nabudúce empaticky zamyslíš.

Neexistuje kladnosť a zápornosť

Ak si myslíš, že už nevieš čo je správne a čo zlé, tak je to preto, že si zabudla na svoj hlas ktorý sa stratil medzi ľuďmi okolo teba. Zabudla si, aké to je byť sama sebou takže si sa prispôsobila. Zabudla si, že svet je veľké miesto a že sú tam ľudia, ktorí sú ako ty: príjmu všetok tvoj chaos. Ľudia, ktorí budú obdivovať všetko čo na sebe kritizuješ. Zabudla si, že môžeš nájsť ľudí, pri ktorých nebudeš mať pocit, že je zločin byť sama sebou.

pexels.com

pexels.com

Teraz si zodpovedná

..za vykonané zmeny vo svojom živote. A to ľudia nie vždy chcú. Nemôžeš zmeniť minulosť, ale môžeš robiť veci smerujúce k vytvoreniu šťastnejšej budúcnosti.

Zasaď si vlastnú trávu, máš vlastný pozemok z nejakého dôvodu – uisti sa, že to čo robíš, je to najlepšie, čo môžeš urobiť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.