Nevesta na úteku, 27 šiat, Pretty Woman. Nie je pravda, že záväzkov sa boja len muži. Aj tieto filmy vtipne poukazujú na to, že sa my ženy, vieme báť záväzkov rovnako, ak nie omnoho viac. Ono, ten single život nemá len nevýhody.

I keď túžime náš život s niekym zdieľať, hľadáme pravú lásku a snívame o rozprávkovej svadbe, vždy je tu riziko. Pretože život je o kompromisoch, ústupkoch, obmedzeniach. A my musíme ľúbiť dosť na to, aby sme boli ochotní ustúpiť. Nie všetci sme toho schopní.

Musí byť láska plná záväzkov?

Dá sa láska zmerať? Existuje nejaký koeficient, podľa ktorého by sme mohli zistiť ako veľmi človek ľúbi? Či ľúbi málo alebo veľa? Kto z vás sa už odvážil niekomu povedať, že ho ľúbi málo alebo veľa? Ja teda nie. Ale mne to už povedané bolo. Každý z nás lásku cíti a prežíva inak. Prejavuje ju iným spôsobom. Niekto má rád krásne slová, niekto veľké gestá, a niekto obyčajnú čistú a bezpodmienečnú lásku. A každá možnosť je v poriadku.

Na lásku neexistuje všeobecný vzorec, ktorý by nám dal odpovede na všetky otázky. Ostáva nám len hľadať tú osobu, ktorá bude kompatibilná s našou verziou vzorca lásky. Nehľadajme človeka, ktorého by sme chceli zmeniť. Ak by sme ho chceli zmeniť, spútať či skrotiť, už by to nebola tá istá osoba.

Vychovávať máme deti, nie partnera. Každý sa môže zmeniť, prispôsobiť, ale chcieť musí on a nie my. Nemali by sme láskou nazývať cit a nie povinnosť?

Existuje pravá láska?

Veríš v pravú lásku? Veríš tomu, že každý má na svete predurčenú jednu jedinú osobu? Ja tomu verím. Niektorí ľudia sú skrátka osudoví. Zároveň si myslím, že toho človeka za celý život nemusíme stretnúť. Môžeme ľúbiť viackrát. Dokonca môžeme prežiť celý život plný lásky s osobou, ktorá nám predurčená nebola. Pravá láska nie je pojem obmedzenia alebo diktátu. Je to pojem výnimočnosti.

Niektorí z nás majú to šťastie a stretnú sa. Vtedy aj ľudia, ktorí ich nepoznajú cítia silu ich citu. Stačí jeden pohľad a viete, že títo boli pre seba stvorení. A ani spolu nemusia prežiť celý život. Avšak zažiť takú lásku je to najkrajšie, čo vás môže v živote stretnúť. Pretože práve to je tá láska, o ktorej boli zložené tie najkrajšie piesne a napísané tie najkrajšie romány.

Možno sa mnohí z nás v láske sklamali. Položili srdce na dlaň a ono sa rozbilo. Nie je pravda, že sa už nikdy neuzdraví. Riskuješ, že bude opäť zlomené, ale i že príde o všetko to pekné.

Láska bez hraníc

Láska hory prenáša. Všetci o nej spievajú a nik ju nevie pomenovať. Pretože je to cit a nie vec. Miluj a buď milovaná. V láske obmedzovanie nemá miesto. Nevieme presne definovať čo je ešte prejav lásky. Niekomu žiarlivosť lichotí. Niekto ju nemôže vystáť. Pre niekoho je dôkazom lásky. Pre niekoho nedôvery.

Čo je ešte láska nie je možné definovať. Nesnažte a niekomu diktovať ako má lásku prežívať. Ako vám ju má dokazovať. Láska neznamená, že budete druhú osobu ovládať. Ona musí chcieť.

Záväzok si nevytvárate len voči inej osobe, ale najmä voči sebe. Dávate si záväzok, že jej budete verný. Záväzok, že ju budete ľúbiť. Záväzok, že skrotíte svoje neresti z lásky k nej. Samozrejme, že druhá osoba všetko toto očakáva, ale vy sa zodpovedáte najmä sebe, pretože svoj život žijete najmä pre seba.

Takže tento strach zo záväzkov nemá svoj pôvod v strachu z lásky. Zo strachu k druhej osobe. Ale najmä zo strachu čeliť samej sebe, že záväzky, ktoré si predložíte ozaj dodržíte. A to, že otvoríte srdce láske, neznamená, že si dávate na prst obrúčku. Iba dávate vášmu srdcu možnosť žiariť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.