Používaš ho každý deň, už si to ani neuvedomuješ. Mobil. Tento prístroj sa stal všestranným pomocníkom, zábavou či módnym doplnkom. Pravdepodobne aj tento článok čítaš prostredníctvom tohto malého zázraku. Šiesty február je však dňom bez mobilných telefónov. Čo by sme bez nich robili? A ako vlastne vznikli?

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Prvý naozajstný mobilný telefón, ktorý sa už nepodobal na vysielačku, bol vynájdený v roku 1946. Tento by si však do kabelky neschovala, bol totiž na trvalo pripevnený v aute. Významný dátum v histórií mobilu je rok 1983, kedy bol predstavený pre širokú verejnosť. Tento malý, alebo skôr obrovský, zázrak priniesla na trh firma Motorola. O nej si už pravdepodobne počula z historiek starých mám. Pre nás je však dôležitý rok 2007, kedy sa do popredia dostávajú, nami obľúbené, dotykové telefóny. Dokonca na trh prichádza aj prvý Apple iPhone a USA si ho zamilovalo. Čo nevidieť sa dostal aj k nám a aj my sme mu podľahli.

Pre niekoho len nutná súčasť života, pre iného najlepší priateľ. Jednoznačne nevyhnutnosť v dnešnom svete. Po viacerých skúsenostiach však vieme, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Najmä počas party, keď píšeme aj ľuďom, ktorým by sme teda rozhodne nemali.

V tento deň, medzinárodný deň bez mobilov, skús ten svoj aspoň na chvíľu odložiť. Namiesto chatovania zájdi s priateľmi na kávu, čaj či vínko. Možno budeš prekvapená, ako výnimočne môže dopadnúť posedenie bez používania smartphonu. A koniec koncov, po tom vínku budeš aj vďačná, že mobil pri sebe nemáš. Ubrániš sa nutkaniu písať nežiadúcim ľuďom.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.