elitedaily/pinterest.com

Odkedy som objavila aleppské mydlo, tak inú kozmetiku na vlasy ani nepoužívam. Manžel ho používa aj na bežné sprchovanie. Je to to najprirodzenejšie, a navyše s množstvom benefitov, čo môžete svojej pokožke a vlasom pri umývaní dopriať. Ak ho raz vyskúšate, k bežným mydlám a šampónom sa už nevrátite.

Aleppské mydlo (arab. ghar, fr. savon d’Alep, angl. aleppo soap) je považované za prvé mydlo vôbec. Prvýkrát ho vyrobili v 8. storočí v sýrskom meste Aleppo, podľa niektorých zdrojov je dokonca staršie a vraj ho používala samotná Kleopatra. Tak či onak, jeho blahodárne účinky na pleť a vlasy sú neodškriepiteľné.

Ako sa vyrába aleppské mydlo?

Aleppské mydlo sa vyrába ručne, starou tradičnou technikou (horúcim procesom), pri ktorej je použitý iba olivový olej, hydroxid sodný (potrebný na zmydelnenie) a vavrínový olej. Olivový olej sa zmieša spolu s vodou, hydroxidom a varí sa tri dni. Nakoniec sa primieša vavrínový olej. Tekuté mydlo sa vyleje na podlahu a nechá sa vytvrdnúť, nakrája sa na požadovanú veľkosť, poukladá sa do dobre vetranej miestnosti a nechá sa vyzrieť až 7 mesiacov. Pri dozrievaní sa jeho pôvodná zelená farba zmení na hnedú (taktiež po prekrojení aleppského mydla alebo pri postupnom míňaní zistite, že stred je zelený). Postup si môžete pozrieť tu:

Čo obsahuje pravé aleppské mydlo?

V súčasnosti sa množstvo kozmetických firiem snaží napodobniť pravé aleppské mydlo, no platí, že si treba prečítať návod. Pravé aleppské mydlo neobsahuje žiadne chemické prísady, konzervanty ani arómy.

Pravé aleppské mydlo obsahuje iba 3 suroviny. Spoznáte ho aj podľa vtlačenej pečate výrobcu.

liquid-aleppo-soap-certified-organic-by-ecocert karawan.fr

Olivový olej plný antioxidantov, s miernym protizápalovým účinkom, predchádza podráždeniu a začervenaniu.

Vavrínový olej silne antibakteriálny, antimykotický s vyživujúcimi schopnosťami.

Hydroxid sodný potrebný na zmydelnenie olivového oleja.

Na obale hľadajte ingrediencie Sodium Olivate (olivový olej – sodná soľ), Sodium Laurate (vavrínový olej – sodná soľ).

 

Aké sú účinky aleppského mydla?

Hlavnou zložkou je olivový olej a v určitom percentuálnom zastúpení vavrínový olej. Vo všeobecnosti mydlo s obsahom vavrínového oleja do 20 % je vhodné na suchú, citlivú a dehydrovanú pleť, mydlo s obsahom nad 20 (resp. 35 %) je vhodné pre pokožku trpiacu ekzémom, akné, psoriázou či inými zápalmi, dokonca aj pri intímnej kandidóze.

Ak trpíte lupinami, mastia sa vám vlasy, vypadávajú či sú bez života, aleppské mydlo je to pravé pre vás. Podľa niektorých zdrojov nie je vhodné na suché vlasy. Treba si to však vyskúšať. Ja mám suché vlasy a vďaka aleppskému mydlu ich mám lesklé a krajšie. U každého je to individuálne.

IMG_7773m karawan.fr

Ako používať aleppské mydlo?

Mydlo používame ako klasické mydlo na umývanie tela, môžeme ho použiť aj na umývanie problematickej pleti (teda tváre) a taktiež namiesto bežného šampónu. Je možné používať ho aj na pranie.

Kde kúpiť aleppské mydlo a koľko stojí?

Aleppské mydlo sa dá kúpiť na internete. Pri výbere treba dať pozor na zloženie či ide o skutočné aleppské mydlo. 200 g stojí približne 5 eur.

Pravé aleppské mydlo v ohrození

Sýria sa zmieta vo vojnovom konflikte už niekoľko rokov. Mesto Aleppo, kolíska aleppského mydla, je najviac bombardovaný cieľ. Práve kvôli týmto strašným okolnostiam množstvo výrobcov muselo opustiť svoje domovy a hľadať útočisko v okolitých krajinách, kde sa snažia v tradícii výroby mydla pokračovať. No ako sami tvrdia, už to nie je to isté mydlo, lebo nie je vyrobené v Aleppe. Samozrejme ešte aj dnes sa nájdu výrobne priamo v Aleppe alebo jeho okolí. Uvidíme dokedy.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness