Závidíte majiteľom veľkých záhradiek, ktorí majú miesto na vlastný bazén? Už nemusíte. Aj do malej záhradky si môžete zaobstarať bazén. Na trhu nájdete aj bazény, ktoré nezaberú veľa miesta, a navyše sa ľahko stavajú.

Bazén je hitom poslednej doby. Stále viac majiteľov rodinných domčekov si do záhrady kupuje bazén. Prečo by aj nie? Len si to predstavte. Po návrate z práce sa len prezliecť do plaviek a ísť sa osviežiť – to je proste sen. Aj vy si ho teraz môžete splniť.

Ako vybrať bazén?

Veľa ľudí si myslí, že na bazén je treba veľa priestoru a jeho inštalácia je náročná. O cene nehovoriac. Máme pre vás dobrú správu. Na trhu sú dnes už aj bazény, ktoré postavíte za pár minút. Na priestor ako taký nie sú náročné. Môžete si ich postaviť aj na chalupe. Reč je o nadzemných bazénoch.

Základom je výber miesta

Vyberte si miesto, kam budete chcieť bazén postaviť a zmerajte si ho. Počítajte s tým, že budete potrebovať aj nejaké miesto okolo bazéna. Na filtráciu, solárny ohrev, ležadlo.

Vyberte také miesto, kde budete mať súkromie a nebudú vás rušiť pohľady a krik okoloidúcich. Malo by tam počas väčšiny dňa svietiť slniečko, ideálne je aj závetrie. Dajte si pozor na blízkosť kríkov a stromov, ktorých listy môžu bazénovú vodu znečistiť.

Finančné možnosti

Koľko ste ochotní do bazéna investovať? Nafukovacie bazény sú lacnejšie, ich montáž je jednoduchá a stačí vám k nim kartušová filtrácia. Bazény s plechovou a kovovou konštrukciou a pieskovou filtráciou sú finančne náročnejšie, odmenou vám však bude dlhšia životnosť.

Viete, čo najviac ovplyvňuje cenu bazéna? Materiál. Nafukovacie bazény sú najlacnejšie, ich životnosť ale nie je zrovna najdlhšia. Kto chce veľa muziky za málo peňazí, ten by mal dať prednosť plastovému alebo fóliovému bazénu.

Aký typ bazéna chcete?

Miesto už máte vybrané, veľkosť bazéna teda už zhruba viete. Svoje finančné možnosti ste analyzovali. Teraz prichádza na rad rozhodnutie, aký typ bazéna do svojej záhrady chcete. Kto nemá v záhrade veľa miesta, pre toho sú jasnou voľbou nadzemné bazény. Môžete si vyberať medzi:

Viete, že nadzemné bazény vás prekvapia jednoduchou montážou aj údržbou? Niektoré zvládnete postaviť pokojne za 30 minút.

A čo tvar?

V okrúhlom bazéne si nezaplávate, navyše zaberie pomerne veľa miesta. Aby ste voľnú plochu využili na maximum, a zároveň mohli v bazéne urobiť aj pár temp, je lepšie siahnuť po hranatom bazéne.

Akú zvoliť veľkosť?

V prvom rade, podľa voľného priestoru vo vašej záhradke. Ak tam máte nejakú rezervu, potom vezmite do úvahy počet ľudí, ktorí sa budú v bazéne kúpať, aké je ich vekové zloženie (pre deti je vhodný plytší bazén), a tiež to, či sa v bazéne chcete len osviežiť, alebo si aj zaplávať.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.