Ako zvládať hnev

Každá máme inú povahu, s čím súvisí aj fakt, že pri rovnakej situácii môžeme mať úplne odlišné reakcie. Radosť, strach, smútok, hnev, … sú ich desiatky. No niektoré sú nielen pre nás, ale aj pre naše okolie, naozaj nepríjemné. Poďme sa pozrieť na to, ako zvládať hnev, ktorý ti zatemní hlavu.

Naštveš sa, vybuchneš. Cítiš v sebe zlosť a tvoju nepríjemnú náladu si odnesie aj tvoje okolie. Ak to máš v krvi, úplne to nezmeníš, no vieš s tým pracovať. Psychológovia poskytujú odborné rady na to, ako zvládať hnev, no povedzme si úprimne, keď je tvoja myseľ v ohni, len ťažko si spomenieš na ich rady a už vôbec ich nezačneš aplikovať.

My ti však ponúkame 3 overené tipy, ktoré zvládneš, ak sa naozaj chceš upokojiť a zapracovať na svojich reakciách, keď ťa niečo poriadne naštve. Chceme byť predsa vždy za dámy, no nie?

Nájdi skutočnú príčinu

Častokrát sa stane, že tvoj hnev nepramení z niečoho, čo sa na prvý pohľad môže zdať. Možno je to súbor viacerých faktorov, ktoré sa nazbierali a vybuchli. Nehádaš sa s priateľom naozaj kvôli tomu, že neumyl riad, ale kvôli tomu, že napätie medzi vami už bolo neznesiteľné. Alebo máš len svoje dni.

Ak porozumieš príčine, ktorá v tebe zlosť vyvolala, rýchlejšie sa so situáciou vysporiadaš a uvedomíš si, že zrejme reaguješ neprimerane.

Pomysli na následky

Čo sa bude diať po hádke s partnerom? Zrejme nastane tichá domácnosť, ba dokonca, môže prísť rozchod. Čo môže spôsobiť tvoj výbuch v práci? Kolegovia o tebe nebudú mať dobrú mienku. Skús sa zastaviť a pomyslieť na následky, ktoré prídu, ak sa necháš ovládnuť emóciami.

Hádky, dusná atmosféra, zničené vzťahy. Nie je ľahké ovládnuť sa, no ak máš v sebe aspoň štipku zdravého svedomia, tak ťa to skrotí. Uvedom si, že každá reakcia má nejaké následky, a ak je zlá a nepríjemná, to, čo príde, bude ešte horšie.

A hlavne, dýchaj

Nádych – výdych. Počítaj do 10. Mysli na následky. To sú veci, ktoré ti pomôžu v danej chvíli, kedy máš pocit, že naozaj vybuchneš. Chce to len tréning a ovládanie svojej mysle.

Ak ťa však trápi hnev, ktorý pretrváva, bojuj s ním meditáciou, relaxom v prírode, športom, … jednoducho, zabav svoju hlavu a telo inými myšlienkami.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife