Znaky závisti: Ako ich spoznáš?
Unsplash/Rendy Novantino

Reči za tvojím chrbtom

Niekedy je veľmi ťažké zistiť, či ťa niekto ohovára, inokedy ti to praví priatelia prezradia alebo sa o tom dozvieš náhodou. Pocítiš sklamanie, že o tebe hovoril v negatívnom svetle niekto, od koho si to nečakala. Aj tu je však veľmi pravdepodobné, že to boli reči iba zo závisti. Pretože to nemá takmer žiadne iné vysvetlenie.

Je to jednoduché – ak niekomu závidíš tak veľmi, že ťa to zožiera, snažíš sa daného človeka zhodiť v očiach ostatných, aby si mu trocha podkopla kolená a aby ho okolie nebralo ako nejakého superčloveka. Vtedy môžeš mať klamlivý pocit, že sa ti uľavilo, no opäť si tým iba kazíš vlastný život.

Nedocenenie tvojich úspechov

Tretím bodom, ktorý doplní tieto znaky závisti, je fakt, že ťa nikdy nepodporí či nepochváli. Aj keby si dosiahla svetový úspech a povedala o tom kamoške, tá by to bez slova ignorovala alebo by niečo popod nos zamrmlala, aby ťa tým odbila. Keď sa s tebou niekto blízky nevie radovať, potom ti to šťastie v skutočnosti vôbec nepraje.

Žerie ho, ak sa ti darí a v duchu ho to trápi, pretože on na tom nie je podobne. Sama dobre vieš, že ak ti na niekom záleží, prežívaš s ním dobré i zlé emócie. No ak ho nemáš v láske, potom ťa skôr naštve, že niečo dosiahol. Opäť však pripomíname, že každý si je strojcom vlastného šťastia. Nedopriať iným je len zúfalé volanie o pomoc, pretože si vo svojom vnútri nešťastná.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife