Azda každá z nás by chcela na svoje okolie pôsobiť sympaticky. Tak, aby bola medzi ľuďmi obľúbená a považovaná za milú a slušnú osobu. Na to, aby si sa takto prezentovala, nemusíš sa s potrebnými vlastnosťami iba narodiť. Stačí sa naučiť pár základných vecí, ktoré ti pomôžu ukázať sa pred ľuďmi v tom najlepšom svetle.

Pracuj s hlasom

Ľudí zaujíma nie len to, čo vypustíš z úst, aké máš myšlienky, názory či vyjadrovanie, ale aj to, akým štýlom to hovoríš. Mala by si sa naučiť pracovať so svojím hlasom – uistiť sa, že pri rozprávaní priveľmi nekričíš a ani nerozprávaš tak, že ťa nie je počuť. Rozprávaj plynule, poriadne artikuluj a snaž sa aj hlasom pôsobiť milým dojmom.

Aj keby si si s niekým vymieňala názor, vždy uspeješ viac, ak budeš rozprávať pokojným hlasom, ako keby si sa mala opustiť a začať kričať.

S úsmevom to ide ľahšie

Jeden úsmev dokáže spraviť deň. Nestojí ťa to nič, no v očiach ostatných budeš vyzerať ako tá milá osôbka. Nezabudni sa usmiať, keď sa niekomu pozdravíš, a ani vtedy, ak s niekým nadviažeš rozhovor. Možno ti nie je príjemný, no nemusíš sa pri ňom tváriť znechutene. Malé divadielko s kútikmi úst a máš ľudí tam, kde chceš.

Vynechaj nadávky

Keď už sme pri rozhovoroch, ak nejde o tvojich najbližších známych, skús vynechať nadávky, slangy či nárečové slová, ktorým nie všetci rozumejú. Nech sa už nachádzaš kdekoľvek a s kýmkoľvek, peknou slovenčinou si získaš každého.

Zameraj sa aj na slovíčka ako ďakujem, prosím, nemáte za čo. Nie len, že sú prejavom slušnosti, ale v dnešnej dobe sa už počujú tak málo, že ak ich budeš používať, vždy budeš na ostatných pôsobiť vychovane a dobrosrdečne.

Reč tela

O tom, že by si mala dbať aj na svoj zovňajšok snáď nemusíme ani hovoriť. Na ľudí, logicky, zapôsobí viac, keď budeš vyzerať reprezentatívne a nie ako keby si práve vstala z postele po týždňovom nič nerobení.

Druhou vecou je samotná reč tela – mimika či gestikulácia. Ak robíš prehnané pohyby rukami, či sa tváriš ako na divadelných doskách pri opise bežných vecí, skôr ľudí odstrašíš. Všetko drž radšej v prirodzenej norme.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.