Pexels/Martin Péchy

Ako vnímajú slovenskí muži svoju krásu? Starajú sa o seba? Chcú vyzerať dobre? Je táto téma na Slovensku stále tabu alebo sme v nej už otvorenejší? Ostýchajú sa muži priznať, že sa o svoj zovňajšok starajú? Dermatologicko-laserová kliniky TOMAR urobila prieskum, do ktorého sa zapojilo 500 slovenských mužov. Výsledky ťa možno prekvapia.

Prieskumu sa zúčastnilo 500 slovenských mužov vo veku 15-65 rokov. Hneď v úvode sa ich pýtali, či je podľa nich dôležité, aby sa muži starali o svoj vzhľad. Takmer polovica odpovedala kladne s tým, že aj muži predsa nemusia mať hlboké vrásky či dvojitú bradu v päťdesiatke. Ďalších takmer 47 percent odpovedalo kladne, ale podľa nich to chlap nemá preháňať, teda dôkladná hygiena, upravená brada a vlasy sú tak akurát.

Len necelé 4 percentá opýtaných vyslovilo opačný názor, a teda, že muž má ostať mužom, umyté zuby a sprcha musia stačiť. „Je to rovnako dôležité, ako sa starať o svoje vnútro – aby mohol byť človek sám so sebou spokojný a zdravý,“ uviedol jeden z respondentov.

zdroj: Pexels/Sebastian Voortman

Očakávania spoločnosti – muži by mali vyzerať dobre, nech však o tom nerozprávajú

Vyše 68 percent opýtaných mužov si myslí, že sa dnes od chlapa vo všeobecnosti očakáva, že bude vyzerať dobre. Určite to spoločnosť očakáva viac, ako v minulosti. Necelých 30 percent má podobný názor, avšak tieto očakávania sú podľa nich špecifikom vybraných spoločenských kruhov. Len 12 mužov z celkového počtu 500 opýtaných uviedlo, že spoločnosť to nerieši, keďže u mužov je to úplne jedno.

Takmer polovica respondentov uviedla, že muži, ktorým záleží na tom ako vyzerajú, sa to ostýchajú priznať a téma mužskej krásy je podľa nich na Slovensku stále tabu. „Osobne sa to nehanbím priznať, ale myslím si, že veľa známych to berie tak, že keď sa o seba aspoň trošku staráš, si metrose*uál,“ zaznelo v jednej z odpovedí. Viacerí respondenti v odpovediach uvádzajú, že v tejto otázke záleží od veku. Čím mladší muž, tým menší problém má priznať to, že mu na vzhľade záleží a stará sa oň.

Dobrou správou je, že väčšina mužov sa nehanbí priznať či praktizovať pred svojou partnerkou beauty rutiny. Takmer 84 percent opýtaných uvádza, že je to podľa nich úplne normálne. Stále je tu však 10 percent, ktorí to „riskovať“ nemienia a radšej sa o svoju krásu starajú v súkromí. V odpovediach sa často opakuje aj to, že samotné partnerky mužom beauty rutinu nastavujú či ju s nimi zdieľajú.

zdroj: Pexels/Stefan Stefancik

Mužská slovenská krása

Ako to teda vnímajú slovenskí muži? Vyše 90 percent opýtaných mužov zastáva názor, že chlapi by sa nemali hanbiť za to, že sa o seba starajú. Práve naopak, mali by chcieť byť pre opačné pohlavie príťažliví. Necelých 5 percent mužov uvádza, že chlap má byť prirodzený, nemá strácať čas starostlivosťou o svoj zovňajšok, keďže mužnosť nevychádza z krásy.

Z odpovedí je zrejmé, že slovenskí muži sa chcú páčiť, chcú sa o seba starať a myslia si, že ženy túto ich snahu ocenia. Len 9 z 500 mužov, ktorí sa prieskumu zúčastnili, si myslí, že ženy chcú prirodzených mužov s trčiacimi chĺpkami z nosa a neupravenou bradou. „Nie každému sa páči hustá brada a po druhé, je to ložisko baktérií porovnateľné so záchodovou misou,“ odznelo v jednej z odpovedí.

Vyše polovica opýtaných mužov si už okrem základnej hygieny zvykla na malé beauty rutiny ako pleťový hydratačný či anti-age krém, balzam na vlasy, pleťové séra a pravidelné návštevy u barbera.

Muži a estetická medicína

Výsledky prieskumu ukazujú, že slovenskí muži zatiaľ s estetickou medicínou veľa skúseností nemajú. Len dve percentá opýtaných uviedlo, že im veľmi záleží na vzhľade z rôznych súkromných či pracovných dôvodov a okrem pravidelnej domácej starostlivosti využívajú aj služby estetickej dermatológie či plastickej chirurgie. Takmer 65 percent opýtaných však jedným dychom dodáva, že by nemali problém zveriť sa do rúk odborníka, ak by šlo o väčšie nedokonalosti ako napríklad rozsiahle jazvy, akné či rôzne výrastky na tvári.

zdroj: Pexels/Spencer Selover

Vyše 10 percent opýtaných by profesionálom zverilo aj starostlivosť o hlboké vrásky, dvojitú bradu či rozšírené póry, ak by mali tú možnosť. Tento trend potvrdzujú aj skúsenosti z praxe primárky Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR MUDr. Adriany Tomekovej.

„Na našej klinike stále častejšie vítame aj mužov. Je prirodzené, že aj muž v určitom postavení a veku potrebuje a chce dobre vyzerať, nároky spoločnosti sa stále zvyšujú. Muži chcú vyzerať a cítiť sa sviežo a mladistvo. Naši klienti podstupujú predovšetkým neinvazívne zákroky, akými sú liftingy tváre pre elasticitu pleti, botulotoxín v oblasti čela, medzi obočím, očami či jeho aplikáciu pre elimináciu potenia. Častými sú aj zákroky ako laserové odstraňovanie jaziev, akné, žiliek, pigmentových fľakov na tvári a iných nedokonalostí pleti. Myslím, že muži by sa nemali hanbiť za to, že sa o seba starajú, chcú vyzerať a cítiť sa dobre,“ dodáva k téme mužskej krásy MUDr. Tomeková.

Rovnako to vidí aj známy televízny moderátor Branislav (Bruno) Ciberej: „Myslím si, že v dnešnej dobe by sa už žiaden muž nemal a nemusel hanbiť za to, že sa o seba stará, že chce vyzerať a cítiť sa dobre. U mňa je svieži vzhľad takmer povinnosťou, keďže si to vyžaduje moje povolanie a kamera je neúprosná. Sám využívam možnosti, ktoré sú v rámci starostlivosti o pleť a telo dostupné pre domácu starostlivosť a rád sa zverím aj do rúk odborníkov, ktorým dôverujem. Aj preto už niekoľko mesiacov navštevujem kliniku Tomar, kde som absolvoval niekoľko ošetrujúcich aj omladzujúcich procedúr. Myslím, že výsledok je aj vidieť. Aspoň ja pozitívnu zmenu vnímam, a to je vždy najdôležitejšie.“

Viac z kategórieLife