Dieťa plače
Pexels/Sarah Chai

Žiadna mamina asi nechce zažiť tú bezmocnosť, keď jej dieťa plače a ona ho nevie utíšiť. Bohužiaľ, stane sa to aspoň raz každej matke a nedá sa s tým nič robiť. Obdobia spánkovej regresie, rast zubov a detské koliky trápia všetky deti na svete. Tieto tipy ti môžu pomôcť, ak bude aj tvoje dieťa neutíšiteľne plakať.

Kontakt telo na telo

Tento prvý spôsob by ti mal napadnúť aj vtedy, ak ešte nie si matka. Dieťa má úžasnú schopnosť vycítiť prítomnosť matky, preto sa môže rozplakať, ak nie je v jeho okolí. Keď teda dieťa plače a nikto ho nevie utíšiť, prvá pomoc je kontakt telo na telo. Matka a dieťa. Pokiaľ si žena zoberie na ruky svoje bábätko, malo by prestať plakať (ak mu žiadna iná fyziologická potreba nechýba).

Kŕmenie

Ak dieťatko plače aj na rukách, druhý spôsob, ktorým sa môže utíšiť, je jedlo. Stačí, aby si ho žena priložila na svoj hrudník a nakŕmila. Keď je dieťa veľmi hladné a plače skutočne len od hladu, po priložení môžeš počuť, ako si spokojne vydýchne. Dojčenie však nie je iba spôsob kŕmenia, ale aj upokojovania, oddychu a zaspávania. Nie je na tom nič zlé. Ak však nebudeš dojčiť (alebo nedojčíš), dieťa môžeš upokojiť ešte inými spôsobmi.

Vzťah k deťom
zdroj: Pexels/Micah Eleazar

Prebaľovanie

Dieťa plače a je nespokojné aj vtedy, ak vykonalo veľkú potrebu a v plienke mu to prekáža. Keď nezaberie kontakt telo na telo a ani kŕmenie, vyskúšaj dieťatko rozbaliť a prebaliť. V nutnom prípade ho môžeš nechať pár minúť bez oblečenia a bez plienky, aby si voľne kopalo nožičkami.

Kúpeľ

Bábätko môže upokojiť aj kúpeľ. Hovorí sa, že deti po kúpaní lepšie spia, preto je to dvojnásobná výhra. Dieťa sa vo vode stíši, umyje, v horúčavách sa schladí a v zime si zohreje telo. Po kúpeli by mala nasledovať masáž s olejčekom a česanie vláskov. Keď si vybuduješ s dieťaťom takýto rituál pred spaním, bude každý večer pokojné, lebo bude vedieť, čo ho čaká.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife