Instagram/theblondeflamingo

Každá z nás by si chcela užiť leto plnými dúškami, no stav bankového účtu tomu niekedy nezodpovedá. Počas leta sme schopné míňať najviac, pretože ani sa to nezdá, ale tam dve eurá za zmrzlinu, tam vstupné na kúpalisko a už sa z toho nazbiera pekná suma.

Ak máš obmedzený rozpočet alebo si chceš len niečo našetriť, máme pre teba 9 tipov, ako sa ti to môže podariť. Nedovoľ, aby ťa tohtoročné leto zruinovalo, skôr naopak.

Nájdi si brigádu

Možno si doteraz ešte nebrigádovala a vyhovovalo ti, že ti vreckové dávajú rodičia. Vlastné zarobené peniaze sú však oveľa vzácnejšie. Letné brigády bývajú spojené s množstvom zábavy a nadväzovania nových priateľstiev. Stánky s občerstvením, zmrzlinou, bary alebo reštaurácie určite uvítajú pomoc.

Taktiež sa opýtaj na kúpalisku alebo v obchodoch. Čím skôr to začneš riešiť, tým máš vyššiu šancu, že nejakú brigádu zoženieš.

Rezort vymeň za plánovanú dovolenku

Dovolenka cez cestovku v rezorte s all inclusive je síce lákavá, no väčšinou dosť predražená. Namiesto toho vezmi plánovanie do vlastných rúk. Ubytovanie hľadaj napríklad cez Booking alebo Airbnb. Sleduj akciové letenky, ktoré môžu celú dovolenku pekne zvýhodniť. Hľadaj na nete informácie, čítaj si recenzie a odporúčania. Takto môžeš natrafiť na zaujímavé pláže alebo destinácie, ktoré v bedekri v cestovke nenájdeš.

MHD vymeň za bicykel

Presúvanie MHD vymeň radšej za chodenie pešo alebo jazdu na bicykli. Nebudeš sa aspoň potiť v preplnených autobusoch a urobíš niečo aj pre seba a svoje zdravie. Pobyt na čerstvom vzduchu ti prospeje a čo je najlepšie, nestojí ťa ani cent.

Nestravuj sa každý deň mimo domu

Ak by si si každý deň dopriala len jedno jedlo vonku, spočítaj si, koľko by ťa to vyšlo. Nehovoríme, že raz za týždeň si nemôžeš dopriať večeru s kamoškami alebo priateľom. Oveľa výhodnejšie a úspornejšie je však varenie doma.

Ťažké jedlá vymeň za pokrmy plné zeleniny. Mama alebo babka ťa budú určite rady zásobovať úrodou z ich záhradky. Urob si piknik, na ktorý pripravíš vlastné občerstvenie.

Urob si domácu a zdravšiu zmrzlinu

Cena zmrzliny sa vyšplhala na poriadne vysoké sumy. Aj keď ide o kvalitu, často tak prijímaš aj zbytočné kalórie. Ak chceš ušetriť a schladiť sa navyše bez výčitiek, priprav si zmrzlinu alebo nanuky doma a dokonca v zdravšej verzii. V našom článku nájdeš niekoľko tipov na chutné mrazené osvieženie.

Namiesto fitka cvič v prírode

Vstup do fitka tiež nie je zadarmo. Hrozí ti tam navyše prechladnutie z klímy. Radšej vybehni von a užívaj si, že sa môžeš venovať vonkajším aktivitám. Beh, plávanie, bicyklovanie, korčuľovanie, bedminton, tenis či turistika. Možností je naozaj veľa a väčšina z nich je tiež zadarmo. Peknú postavu nemusíš získať len vo fitku.

Aquapark nahraď mestským kúpaliskom alebo jazerom

Ceny vstupného v aquaparkoch každoročne rastú. Ak si k tomu pripočítaš aj nejaké občerstvenie, vyjde ťa to na peknú sumu. Skús navštíviť radšej mestské kúpalisko (ak sa v tvojom meste nachádza) alebo jazerá, kde zaplatíš maximálne pár eur, no niektoré sú úplne bezplatné. Zabaviť sa môžeš aj tu. Nezabudni si zobrať veľkú nafukovačku, ktorú na jazere oceníš a nikto ti nebude hovoriť, že mu zavadziaš.

Namiešaj si domáce drinky

K letu rozhodne patria miešané drinky a koktejly. Ich ceny sa neraz vyrovnajú aj jednej porcii jedla. A povedzme si pravdu, pri jednom to nikdy neostane. Ak chceš, v našom predošlom článku nájdeš tipy, ako si známe a chutné letné drinky môžeš pripraviť aj doma a oveľa lacnejšie. Pozvi k sebe kamošky a urobte si súkromnú párty.

Zapisuj si, na čo míňaš

Najdôležitejšie zo všetkého je, aby si si zapísala všetky svoje výdavky. Môžeš aj na papier, prípadne si stiahni nejakú aplikáciu na to určenú. Až keď to budeš mať čierne na bielom, tak možno pochopíš, kde sa ti rozkotúľali všetky peniaze. A budeš aspoň ľahšie vedieť, čo na svojom správaní musíš zmeniť, aby sa to už nedialo.

Máš nejaký overený trik na šetrenie peňazí cez leto, ktorý v článku nezaznel? Daj nám vedieť a možno pomôžeš ďalším čitateľkám. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife