Cestovanie je pre všetkých z roka na rok čoraz viac dostupnejšie a nemusíš byť ani boháčka na to, aby si si mohla dovoliť ísť pozrieť tie najrôznejšie zákutia sveta. Aj keď sa musíme v poslednom čase riadiť rôznymi pravidlami či obmedzeniami, stále máme možnosť slobodného pohybu.

Či už sa chystáš niekam v najbližšej dobe alebo až po tom, čo všetko prehrmí, máme pre teba zopár tipov, ako za cestovanie ušetriť tak, aby si si to mohla dovoliť aj častejšie.

Vyhni sa agentúram

Cestovné agentúry či kancelárie potrebujú mať províziu, takže môžeš počítať s tým, že je to vždy drahšie ako cestovanie na vlastnú päsť. Ak ovládaš angličtinu a máš času trocha hľadať na internete, potom si vieš takmer rovnakú dovolenku zabezpečiť aj sama.

Hľadaj stránky s lacnými letenkami, ubytovania ako airbnb, či iné možnosti, pri ktorých nebudeš poskytovať poplatok nikomu tretiemu.

Ubytovanie iba na spanie

Ak je ubytovanie čisté a dá s a v ňom spať, potom ti viac netreba. Pri cestovaní ti ubytovanie aj tak najčastejšie slúži iba na noc, preto uber z vysokých nárokov a ušetri ešte viac. Ak máš v sebe kúsok dobrodruha, potom môžeš vyskúšať aj karavan, auto či dokonca stan, podľa toho, kam sa chystáš.

Vyhni sa turistickým miestam

Miesta, ktoré lákajú turistov najviac, sú logicky aj najdrahšie. Napríklad, ak si chceš dať jedlo s výhľadom na známu pamiatku, určite zaplatíš oveľa viac, ako o 2-3 ulice ďalej. Takto to platí takmer vo všetkom, stačí sa vyhnúť miestu, kde sa zdržuje najviac ľudí a stratiť sa v uličkách. Nie len, že neminieš celý majland, ale aj viac spoznáš dané mesto.

Mimo sezóny je to lepšie

V súvislosti s turistami platí aj fakt, že mimo hlavných sezón, akými je napríklad júl a august na dovolenkových miestach v Európe či zimné mesiace v exotike, je aj všetko ostatné lacnejšie. Od dopravy po ubytovanie, či vstupy na rôzne atrakcie.

Ak môžeš, radšej sa takým obdobiam vyhni a budeš mať svet viac pre seba.

Hľadaj výhodné ponuky

Okrem vyhľadávania lacných leteniek sa pozri aj na iné výdavky, na ktorých by si mohla zopár eur ušetriť. Mnohé pamiatky majú vstupy zadarmo určitý deň v mesiaci, na niektoré sa zase dajú využiť zľavové kupóny. Chce to len čas, ktorý venuješ skúmaniu tipov v okolí a uvidíš, že na internete nájdeš množstvo rád od cestovateľov, ktoré budú naozaj na nezaplatenie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.