Ako komunikovať s partnerom

Komunikácia je v každom vzťahu dôležitá. Ešte dôležitejšia je však tá medzi partnermi. Ak sa s tým svojím nevieš rozprávať, môže sa vám vzťah rozpadnúť. Psychologička pre Eduworld.sk prezradila, ako komunikovať s partnerom a zlepšiť tak vaše fungovanie. 

Aj bežný rozhovor je dôležitý

S partnerom si v kontakte každý deň, preto sa musíte vedieť baviť o určitých témach. Nielen viac dôležitých. Komunikácia vo vzťahu je dobrá na to, aby ste si so svojou polovičkou navzájom oznamovali svoje potreby.

Musíte spolu viesť bežný každodenný rozhovor. Jeho obsahom sú zážitky, ktoré ste zažili počas dňa. Počas neho by si sa ale mala úprimne zaujímať o tvojho partnera, snaž sa do neho vcítiť, skús mu poradiť alebo ho len vypočuj.

Ako komunikovať s partnerom
zdroj: Pexels/Zakaria Boumliha

Ak táto bežná komunikácia medzi partnermi chýba, prestanete k sebe prechovávať určité city a vytvoríte si medzi sebou pomyselnú bariéru. Začnete sa vzďaľovať tomu druhému a budú vznikať rôzne krízy, ktoré vás dovedú k rozchodu.

Problematikou správnej komunikácie sa zaoberá aj psychologička a manželská poradkyňa Melissa Orlov, ktorú oslovil portál Eduworld.

Ako komunikovať s partnerom?

1. Úcta

V partnerskom vzťahu je veľmi dôležitá úcta k tomu druhému. A to aj v prípade, keď napríklad máš na danú vec iný názor.

Ako komunikovať s partnerom
zdroj: Pexels/Mike Jones

„Aj nesúhlasná komunikácia môže prebiehať s rešpektom, bez urážok alebo posmeškov. Bez prejavovania úcty či rešpektu sa partneri od seba vzďaľujú, stavajú si okolo seba pomyselný múr a tieto pocity často vedú aj k predčasnému ukončeniu komunikácie,“ píše Eduworld.

Akceptovať by si mala aj partnerov názor. Nemôžeš mu predsa nanútiť niečo, čo sa mu nepáči. „Človek má tendenciu považovať za správny iba svoj názor, pretože si myslí, že má zmysel a vidí v ňom logiku. Pre efektívnu komunikáciu je však dôležité vnímať ako opodstatnené aj názory druhého a pokúsiť sa pochopiť logiku, ktorú v nich vidí ten druhý,“ radí psychologička.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating