Macedónsko – časť prvá!

Dnes nie je umenie vykvasiť sa na pláž v rezorte s All-inclusive stravou a za 10 dní neopustiť vchodovú bránu hotela. Jedine, že by si si zaplatila super komerčný výlet, ktorý stojí „dva groše“. Na takúto dovolenku však šetríš aspoň rok. Iste, nie že by si sa netešila, ale spĺňa to naozaj tvoje očakávania zážitku a oddychu vzhľadom k mastnému účtu za dovolenku?

Zdroj: pixabay.com

Skús povoliť uzdu pohodlnosti a ver, že toto bude stáť za to! Navyše, na zaplatenie takéhoto výletu ti stačí pár dní brigádovať, hoc aj taká, pri ktorej si ideš ruku vykrútiť pri naberaní zmrzliny…

Ako na to?

Zdroj: pixabay.com

Prvé, čo treba, je popustiť uzdu pohodlnosti a zahodiť myšlienku na cestovnú kanceláriu! Ani informačne najnadupanejšia pani sediaca v cestovke ti nepovie toľko, čo sa vieš dočítať na nete.

Letenka, ubytko, ideš!

Dnešné overené stránky s lacnými letenkami ťa zaručene nesklamú. Kúpa letenky je jednoduchá a stránka ťa vedie krok po kroku. Jediné, čo musíš sledovať, sú vychytávky na zlacnené letenky! Preto sa môže stať, že v termíne, v ktorom by si práve chcela vycestovať nebude letenka najlacnejšia. V prípade cesty do Macedónska (letisko Skopje) vie stáť letenka už od 23€. V cene býva väčšinou príručná batožina.

Zdroj: pixabay.com

Na ubytovanie návod asi písať nemusím. Reklama na jednu z dobrých stránok s ubytovaním chodieva v telke častejšie ako Gumkáči… Zadaj dátum potenciálneho pobytu, pri zúženom rozpočte daj vyhľadať ubytko od najlacnejšieho a už len porovnávaj, čo hostiteľ ponúka v súvislosti s hodnotením od ich hostí, ktorí tam už boli ubytovaní (pre pohodlnejších-pozor na zdieľané kúpeľne). Dostupnosť ubytka odporúčam pozrieť ešte pred tým, než bookneš letenku. Napríklad nový, moderne zariadený apartmán v centre Skopje s kuchyňou pre 2 osoby na 4 noci môže spolu stáť len 80€.

Ak si toto zvládla, teš sa na výlet!

Skopje je najväčšie a zároveň je hlavným mestom Macedónska s 507 000 obyvateľmi. Hoci ho poznačilo zemetrasenie, uslzené oči rýchlo vymenili za novú pompéznu výstavbu „akože“ historických budov. Je to hotové mesto sôch, „moderno-historických“ stavieb, mostov, ale aj vôní a zážitkov. Názor naň si musíš spraviť sama, je to neopísateľné. Mňa uchvátilo!

Z apartmánu je samotné centrum iba na skok. Čakaj chudobu, neporiadok, chaos ale zároveň za rohom číha megalománia, neskutočný vizuálny orgazmus, kultúra, no čo je najúchvatnejšie – neskutočne nízke ceny! A tak si vieš za euro štyridsať vychutnať miešaný nápoj a za ďalšie euro ti pukne brucho v jednej z miestnych vychytaných pekární.

Neboj sa pozrieť celé Skopje, hoc aj autobusom (i keď taxíky sú taktiež veľmi lacné). Kartičku do autobusu kúpiš v malej zelenej búdke za pár drobných a na kartičke sú grátis dve cesty autobusom. Je jedno ako ďaleko ideš, ráta sa jednoducho 1 cesta, pokiaľ nevystúpiš. Odporúčam preto zviesť sa do Kaňonu Matka autobusom č. 60 – jazda cca pol hodinu. Je to dokonalý prírodný pôžitok!

O pozoruhodnostiach tohto mesta by sa dalo písať veľa, taktiež veľa toho nájdeš aj na internete, ak sa trošku posnažíš. Som ale k dispo, ak by si sa chcela dozvedieť viac, hoc aj na mojom insta – profile (ten nájdeš v mojej vizitke).

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.