Možno sa každý jeden človek cíti občas sám. Cíti sa stratený. Cíti v sebe pocit, že už nevie, kadiaľ vlastne ísť. Rozmýšľa, či je správne snažiť sa ďalej. Rozmýšľa, aký podstatný a dôležitý je jeho život a všetko, čo sa v ňom deje. Či to čo sa v ňom deje je skutočné. Či tí ľudia v ňom sú skutoční. Či nepatria medzi do skupinky s neskutočným hereckým talentom…Či má zmysel cesta, ktorou sa rozhodol ísť.

Nie raz človek zostane stáť… Ocitne sa na križovatke plnej cestičiek a nevie si vybrať, ktorou pôjde ďalej. No keď na tej križovatke už raz stojí, vie, že je potrebné zmeniť smer. Rozhodnúť sa, ako bude vyzerať jeho život ďalej. Možno tam stojí dlhšie a díva sa. Raz dopredu. Raz dozadu. Raz doľava. Raz doprava. A opäť späť dozadu a znovu vpred.

Stojí a čaká. Čaká dlhšie. Na čo ale vlastne čaká? Čaká na zázrak? Na niečo, čo nikdy nepríde… A tak tam stojí a čaká… Čas beží… Uteká… Tmavú noc vystrieda slnko. Jemný paprsok sa mu dotkne nosa. Vyjasní mu celú tvár a v tom momente pochopí jednu podstatnú a dôležitú vec. Nemôže sa už dívať dozadu! Nemôže opäť prežívať tú tmavú noc, ale nechať slnko nech mu nie len pohladí tvár, ale nech mu rozjasní minimálne celý deň a s ním i tie nasledujúce. Je potrebné nájsť samého seba. Toto je ten dôležitý moment, kedy si človek uvedomí, že musí ísť ďalej sám so sebou. Sám, aj keď je obklopený ľuďmi navôkol, pretože vždy si uvedomí, že nakoniec je tu predsa len on sám. Sám so sebou.

zdroj: unsplash.com

Ty sám. Ty jediný. Ty si ten, pre koho má svietiť to slnko. Ty si ten, pre koho sa majú roztrhať všetky mračná. Ty si ten, ktorý nemôže dovoliť, aby mu druhý nejakým spôsobom zatemnil cestu. A v ten moment, kedy vykročíš konečne iným smerom si uvedomíš, že musíš myslieť viacej sám na seba.

Pretože jediný, kto ti vždy ostane, keď ostatní odídu, si ty sám.

Jediný, kto tu bude pri tebe, keď sa ti každý otočí chrbtom si ty.

Jediný, ktorý ti dá všetko, po čom túžiš si ty.

Jediný človek, pre ktorého sa oplatí žiť si ty.

Nikdy neuprednostňuj potreby iných pred svojimi vlastnými.

Nikdy nedávaj iného na prvé miesto, ktoré má patriť tebe.

Nikdy nikdy a to nikdy neopakuj rovnakú chybu.

 

Pretože raz príde ten deň, kedy si uvedomíš, že jediný, kto ťa v živote nesklame, kto ťa spraví šťastným, na koho sa môžeš vždy spoľahnúť, kto ťa vždy v ťažkých časoch povzbudí, dodá ti silu a kto ťa bude milovať i napriek všetkým tvojím dokonalým nedokonalostiam si ty sám.

 

Preto ti hovorím, ostaň sám sebou a nikdy sa nemeň. Vždy ostaň tým, kým si bol v momente, keď sa do teba niekto zamiloval, pretože v ten moment sa nezamiloval do osoby, ktorú zmenil podľa svojich predstáv, ale do osoby, ktorú v jeden daný moment spoznal a pokiaľ by to tak nebolo, nikdy ťa nemiloval. Len ťa prosím o jedno. Nikdy skutočne nikdy sa nepozeraj pridlho späť, vykroč dopredu a nezabudni, že si sem neprišiel pre druhých, ale sám pre seba. Pre svoje vlastné šťastie, ktoré je tak úžasne silné a dôležité v tvojom živote, ale zároveň, ak to ty sám dovolíš, môže byť i neskutočne krehké…

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.