Dve ženy cvičia v prírode

Premýšľaš nad tým, že by si sa konečne pustila do toho cvičenia, ibaže nevieš, ktoré by bolo pre teba to najvhodnejšie? Nesprávna voľba by ti mohla priniesť viac problémov ako úžitku, preto je dobré nechať si poradiť. Máme pre teba overené tipy od fitness trénera Tomáša Pošvanca z Pošvanc Fitness, ktorý ťa naučí, ako na to. 

Podľa Tomáša je dôležité zamerať sa najprv na možnosti, ktoré naše telo má a dokáže fyzicky zvládnuť. Na začiatok si môžeš nájsť trénera alebo fyzioterapeuta, ktorý urobí podrobnú pohybovú diagnostiku, aby si vedela, na čom si. Ak ale nemáš dostatok finančných prostriedkov alebo to chceš zvládnuť sama, musíš jednoducho navnímať svoje obmedzenia. Môžeš si odpovedať napríklad na tieto otázky:

  • Ako sa cítim z pohľadu energie počas dňa?
  • Mám nejaké bolesti? Kde, kedy a aké veľké?
  • V čom sa cítim byť najslabšia?

„Po zodpovedaní týchto otázok sa potrebujeme zamerať na cvičenia, ktoré robia nápravu a až potom, keď sa nám podarí postupne adaptovať na záťaž, sa vieme sústrediť na vyššiu intenzitu tréningu. Istotou v počiatočnej fáze tréningu sú cvičenia zamerané na tzv. CORE, alebo stred tela, ktorými by sme mali začínať tréning a v postupnosti zo stredu potom zaťažovať aj periférie.

Je potrebné sa však učiť správne dýchať a dbať na dobrú techniku pri cvičeniach na CORE. Príklad môžu byť polohy mŕtveho chrobáka, alebo varianty ľahšieho planku,“ prezradil nám skúsený fitness tréner.

Fitko alebo vonkajšie aktivity?

Určite ťa zaujíma aj to, či je potrebné kúpiť si hneď permanentku do fitka alebo môžeš cvičiť aj vonku. Podľa Tomáša je dobré tieto aktivity kombinovať. Nemali by sme podceňovať silový tréning, ktorý dostaneš práve vo fitness centre. Taktiež tam máš komunitu ľudí, s ktorými sa môžete vzájomne motivovať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness