pevné puto matky s dieťaťom

Mať s dieťaťom pevné puto je niečo, čo je veľmi vzácne a dôležité. Puto, ktoré si medzi sebou vybudujete, totiž ovplyvňuje to, aké bude mať vzťahy v budúcnosti. Či sa bude vedieť začleniť do kolektívu, či bude vedieť prejaviť lásku, riešiť problémy, otvoriť sa niekomu a tak ďalej. Nemala by si jeho kvalitu podceňovať, lebo čím kvalitnejšie puto máš, tým bude jednoduchšie dieťa vychovávať a rozprávať sa s ním o dôležitých a citlivých témach.

Bude sa u teba (alebo u otca) cítiť bezpečne, chránene a milovane.

Pevné puto s dieťaťom si matka môže vybudovať jednoduchšie než otec, to si mohla uhádnuť. Najľahšia cesta je dojčenie. Počas dojčenia dochádza k vytváraniu puta, ktoré nebude mať nikto iný – len matka a dieťa. Avšak, je dôležité podotknúť, že nie je potrebné spoliehať sa len na dojčenie.

Niektoré matky si počas neho nemusia vytvoriť puto s bábätkom a niektoré matky si ho dokážu vytvoriť aj napriek tomu, že nedojčia.

Dieťa si umýva zuby
zdroj: Pexels/MART PRODUCTION

Ďalšou cestou je nosenie dieťatka (v nosiči). Hlavne v modernej dobe je to veľmi populárne, preto by si o ňom mala pouvažovať. Dieťa je v tesnej blízkosti matky, cíti jej tlkot srdca a nosí sa. V nosiči sa dá aj dojčiť, tak to môžeš v budúcnosti vyskúšať a svoju snahu o vybudovanie puta zdvojnásobiť.

Taktiež sa dá pevné puto vybudovať kontaktom telo na telo. Keď budeš mať bábätko a nebudeš ho kŕmiť materským mliekom, často si ho prikladaj na svoj hrudník a mojkaj si ho. Blízkosť je pre dieťa v prvých dňoch kľúčová, preto ju nezanedbaj.

Obdobie prvých 28 dní sa už nikdy nevráti, preto by si mala robiť všetko pre to, aby si sa napojila na bábo. Hovorí sa, že je vtedy dobré umývať sa len čistou vodou, žiadnymi sprchovými gélmi, aby ťa dieťa spoznalo a cítilo tvoju prirodzenú vôňu.

dieťa a hračky
zdroj: Pexels/Cleyder Duque

A v neposlednom rade môžeš využiť na vytvorenie puta masáž. Keď ho po kúpaní vyberieš z vaničky, použi detský olej a masíruj mu telíčko. Dokonale ho tým pripravíš na spánok, jeho telo sa tým uvoľní a prehĺbite váš vzťah. Naozaj je to také jednoduché, len je potrebné vedieť, ako na to.

Pokiaľ chceš vedieť, ako svojej ratolesti vytvoriť režim a nájsť si tak čas aj pre seba, určite si prečítaj aj náš starší článok, ktorý nájdeš po kliknutí SEM.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife