Čo je na tomto svete azda to najhoršie? Nepoznať lásku, zažiť traumatizujúce momenty, chorobu či smrť niekoho blížneho. Toto sú zrejme veci, ktoré by boli v tomto rebríčku na najvyšších priečkach. A práve smrť by mu vládla. Niečo, čomu nevieme predísť, niečo, čo sa nedá zmeniť, aj keby sme mali všetky peniaze a moc sveta. A zároveň niečo, čo nám spôsobí tak neskutočnú bolesť, že sa to až nedá vydržať … 

Nikdy nevieš, kedy a ako sa to stane. Tvoj bežný deň sa v jednej chvíli zmení na jeden z tých najhorších, keď sa dozvieš, že z tohto sveta odišiel niekto, kto patril do tvojho srdca. Najprv nechápeš a potom sa rúcaš k zemi. Slzy ti stekajú po tvári a neopustia ju ešte mnoho nasledujúcich dní a týždňov.

Otázky, výčitky, prosby, … už nič nezmení to, čo sa stalo. A pritom to navždy zmení teba.

Na pohrebe sa s človekom rozlúčia všetci, no ty vieš, že v skutočnosti ho nechceš nechať ísť. Spravila by si čokoľvek, len aby sa dal vrátiť čas. Tušíš, že to nejde, no aj tak tie myšlienky držíš v sebe. Deň po dni si začínaš naozaj pripúšťať, že on tu už nie je. A nikdy nebude. Už ho viac neuvidíš. Viac sa s ním neporozprávaš, ani nezasmeješ. Tvoje srdce puká od zúfalstva.

Chodíš ako bez duše, i keď tá tvoja ťa ešte neopustila. Nemáš náladu a jediné čo chceš, je len ležať bez toho, aby ťa niekto otravoval. Pretože každý, s kým sa stretneš ti opakuje to isté. Bude to dobré. Čas všetko vyrieši, neboj sa. Lenže ty tomu vôbec neveríš. Ako môže byť ešte niekedy tvoj život v poriadku, keď v ňom bude niekto chýbať?

Je pravda, že čas zahojí všetky rany, no ale i to, že jazvy v tebe už ostanú navždy. Budú ti pripomínať tú stratu. No každým mesiacom či rokom sa na nich už budeš pozerať inak. Nebudeme ti klamať, nikdy sa s tým nezmieriš úplne, no pochopíš, že tvoj život ide ďalej, a že to, čo sa stalo, tak zrejme malo byť. Prijmeš ten fakt, aj napriek tomu, že v tebe bude navždy vyvolávať neúnosný mix pocitov.

Žiadna rada na svete ti v tomto období nepomôže a neexistuje ani liek, ktorý by vyliečil tvoje srdce. Neostáva ti nič iné, len ísť ďalej. Avšak, čím rýchlejšie bude čas plynúť, tým viac sa tvoje spomienky budú meniť z tých srdcervúcich, na tie úsmevné. Mysli na to, že nikto nechce, aby sa jeho blížni trápili až do smrti kvôli tomu, že jeho zastihla skôr. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.