Posledný mesiac v roku býva často tým najstresujúcejším. V práci je viac úloh, ktoré musíš stihnúť, musíš nakúpiť darčeky, upratať, napiecť a prichystať všetko na Vianoce. Dni v kalendári utekajú tak rýchlo, že máš čoraz viac pocit, že to jednoducho nestihneš.

Aj keď si teraz v neustálom strese, mala by si sa zastaviť a naučiť sa relaxovať. Alebo vypnúť, oddýchnuť si. Je jedno, ako to nazveme, hlavná myšlienka ostáva rovnaká – zabudnúť na všetky povinnosti a aspoň na chvíľu sa venovať sama sebe.

Uvidíš, že keď budeš vyrovnanejšia a budeš pociťovať menej stresu, budeš mať lepšiu náladu a na prichádzajúce sviatky sa budeš tešiť. Skús do svojho denného rozvrhu zaradiť aspoň jednu z týchto činností a uvidíš, že zmena sa čoskoro dostaví.

Choď na prechádzku

Dokonalý prostriedok na všetko. Počas prechádzky v prírode prídeš na iné myšlienky a pobyt na čerstvom vzduchu pomôže aj tvojmu telu. Môžeš ísť sama, s blízkou osobou alebo so psom, je to len na tebe.

Počúvaj upokojujúcu hudbu

Hudba dokáže niekedy naozaj liečiť. Môžeš si pustiť svoje obľúbené skladby, ktoré ti zlepšia náladu, no ak sa potrebuješ upokojiť, poslúžia aj rôzne relaxačné tóny.

Nauč sa meditovať

Meditovať sa nenaučíš zo dňa na deň, ale aspoň sa o to môžeš pokúsiť. Napríklad pri počúvaní tej upokojujúcej hudby. Najťažšie je nepremýšľať nad ničím, ale časom sa ti to určite podarí.

Dostatok spánku

Spánok je naozaj veľmi dôležitý. Ak spávaš 5 či 6 hodín denne, ani sa nemôžeš čudovať, že si neustále podráždená alebo v strese. Dopraj si aspoň 7 až 8-hodinový spánok a uvidíš, že sa budeš cítiť naozaj lepšie.

Venuj sa tomu, čo máš rada

Čítaj, var, peč, maľuj, tancuj alebo rob čokoľvek iné, čo máš rada a čo ťa robí šťastnou. Ak sa budeš pravidelne venovať takýmto činnostiam, naplnia ťa pozitívnou energiou, z ktorej budeš môcť ešte dlho čerpať.

Naplánuj si čas len pre seba

Niekedy je dobré byť v tomto trochu sebecká. Naplánuj si napríklad, že dvakrát do týždňa si vymedzíš hodinku, počas ktorej sa budeš venovať len sebe a oznám to aj ostatným, aby ťa nevyrušovali. Keď si vytvoríš takýto zvyk, aj ostatní to budú znášať jednoduchšie a nebudú brať ako samozrejmosť, že im budeš vždy hneď po ruke.

Vypni mobil a telku

Toľkokrát omieľané, ale naozaj to pomôže. Nepozeraj správy, vypni na chvíľu sociálne siete. Všade na nás číhajú negatívne správy a hnev ľudí v komentároch. Pokús sa nečítať si takéto veci a radšej sa obklopovať pozitívnymi správami.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.