Pomarančová koža dnes trápi až 80 % žien. Najčastejšie postihuje stehná, zadok, boky či brucho. Čo robiť, aby sme sa nadobro zbavili celulitídy sa dozvieš v tomto článku.

Celulitída je stále aktuálna téma, nielen pre ženy, ale aj pre média. V americkom TIME si na ňu posvietili a vypátrali, že termín „celulitída“ sa pôvodne objavil vo francúzskom lekárskom slovníku už v 70. rokoch 19. storočia.  Doktori si o hrbolčekoch na pokožke mysleli, že sa ide o zápal bunkového tkaniva.

Za 150 rokov sa dermatológia posunula o krok vpred a vyvrátila predpoklady od Francúzov. Naopak, o celulitíde zistili, že je úplne neškodná. Ide vlastne o čisto kozmeticky stav pokožky, ktorý podľa Medical News Today postihuje od 80 až do 90 % ľudí.

V News Medical píšu, že celulitída je spôsobená svalovou atrofiou, ktorá nastane, keď vrstva svalov zoslabne a oddelí sa od pokožky. A následok? Neatraktívne tukové usadeniny sú vidieť. Avšak existuje spôsob, ako rozvrátiť tú to svalovú atrofiu. My ti ukážeme niekoľko spôsobov, ako na to:

Masáž

Pomarančová koža sa neobjavuje znenazdajky, ale postupne, najmä ako dôsledok nedostatočného žilného a lymfatického obehu. Pokiaľ máme problémy s nedostatočnou cirkuláciou krvi v tele, mali by sme zájsť na masáž. Tá nám v tele zrýchli prekrvenie a pomôže lymfatickému obehu opäť naštartovať.

Ak nemáš čas na návštevu maséra, môžeš si ju urobiť aj vlastnoručne, najmä ak ťa trápi celulitída v oblasti stehien, zadku a bokov. Stačí ísť do sprchy, zobrať drevenú kefu so štetinkami (dajú sa zakúpiť aj v drogérii) a pod tečúcou horúcou vodou krúžiť po problémovej partii.

Cvičenie

Jeden zo spôsobov, ako sa zbaviť celulitídy, je pravidelné cvičenie. Mnoho žien trápia najmä nohy, zadok a stehná. Cviky, vďaka ktorým nadobudne tvoja pokožka pevnosť, sú najmä drepy, drepy s výskokom, výpady vpred a vzad alebo dvíhanie nôh do strán. Takýto tréning zvládneš aj z pohodlia domova a nepotrebuješ naň žiadne drahé vybavenie.

Zdravá strava

Na celulitídu má dopad aj to, ako sa stravujeme. Ak sa jej chceme zbaviť čo najrýchlejšie, odporúča sa zaradiť do svojho jedálnička napríklad antioxidanty. Tie obsahujú najmä černice, goji alebo červená kapusta. Dôležitý je aj vitamín A. Dostatok je ho v špenáte, kely či morských riasach. Do stravy môžeš zaradiť aj rybí, ľanový či konopný olej, ktoré sú bohaté na omega tri mastné kyseliny.

Hydratácia

Na to, aby naše telo podávalo dobrý výkon a rovnako sa tak aj vedelo vysporiadať s chorobami, či v našom prípade sa zbaviť celulitídy, je nevyhnutné, aby bolo dostatočne hydratované. Nielen, že by sme mali piť veľa čistej vody, ale do svojho pitného režimu by sme mali zaradiť aj ďalšie tekutiny. Bublinkové vody môžeme nahradiť nealkoholickým nápojom, ktorý obsahuje výťažok z kombuchy. Ak máme chuť na niečo horúce, odporúča sa pitie zeleného čaju.

zdroj: unsplash.com

Procedúry, zákroky a iné ošetrenia

Vedela si, že celulitída má viacero stupňov? Niektoré z nás sa dostanú do stavu, keď im pomarančová koža začne spôsobovať aj závažnejšie zdravotné problémy. Ďalším spôsobom, ako sa vieme zbaviť hrbolčekov na koži, je podstúpenie špeciálnej procedúry či zákroku. Medzi také patrí napríklad rázová vlna x-wave, lipomasáž prístrojom LPG alebo podobná masáž SmoothShapes, ošetrenie Sothys či mezoterapia.

Zdroje: TIME, Medical News Today, News Medical

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.