Unsplash/Abo Ngalonkulu

Čím sme staršie, tým ťažšie je nájsť a udržať si skutočných priateľov. Dôvody sú rôzne, no najčastejšie sa stretávame s tým, že každý sa presťahuje niekam inam, má nové koníčky a vzťahy, ktorú sa uprednostňujú pred priateľmi.

Takéto priateľstvá sa však zväčša ukončia akosi prirodzene. Stretávate sa a píšete si stále menej a menej, až jedného dňa niekto z vás neodpíše. Niekedy však nastane situácia, kedy chceš priateľstvo ukončiť ty sama. Môžete mať medzi sebou nezhody, tvoji priatelia ti klamú a už sa chceš od ich toxickosti a negativity konečne odstrihnúť.

Ako na to? Existujú dve rôzne cesty. Medzi tie nesprávne spôsoby patria:

  • Z ničoho nič začneš byť agresívna a nepríjemná, aby si sa im „znepáčila“.
  • Požiadaš iného priateľa, aby to vybavil za teba.
  • Ukončíš to s nimi cez správu.
  • Odstrihneš sa od nich bez akéhokoľvek slova a vysvetlenia. Niečo ako ghosting, len v priateľstve.
  • Začneš ich ohovárať a klamať im, čím sa staneš toxickou ty pre nich.

zdroj: Unsplash/DESIGNECOLOGIST

Ak to chceš vyriešiť tou lepšou cestou, môžeš vyskúšať jeden z týchto spôsobov.

Pomalé miznutie

Ide o rovnaký princíp ako pri prirodzenom priateľstve. Znižuj pomaly kontakt s danými priateľmi. Nestretávaj sa s nami tak často, neodpisuj hneď na každú správu, ale len raz za pár dní. Tento spôsob je vhodný pre tie, ktoré sa boja konfrontácie. Musíš si však uvedomiť, že takýto „rozchod“ môže byť horší pre tú druhú stranu, ktorá ani nebude vedieť, že sa niečo deje a stále bude čakať na tvoju správu.

Musíme sa porozprávať

Keď táto veta zaznie vo vzťahu, človek hneď vie, že je zle. Nikdy to neurob cez správu, najlepšie je, keď si spolu zájdete niekam von a porozprávate sa. Na rovinu povedz, čo sa ti nepáči, daj priestor aj druhej strane, aby sa vyjadrila.

Môžu nastať dve situácie. Môžete si dať „pauzu“ ako vo vzťahu a neskôr to skúsiť znovu. Krátka prestávka vám môže pomôcť a aspoň si počas nej uvedomíte, či chcete, aby priateľstvo pokračovalo. Ak nie, tak sa len jednoducho prestanete stretávať.

Buď priama a ukonči to hneď

Niekedy býva najlepšie, keď náplasť strhneš hneď a rýchlo, než by si to robila pomaly. To platí aj v tomto prípade. Normálne na rovinu povedz, že je koniec. Uveď, samozrejme, dôvod, prečo nechceš, aby vaše priateľstvo pokračovalo. Zrada, klamstvo, intrigy? Buď naozaj úprimná.

Niekedy to tvoji priatelia nemusia pochopiť, pretože nebudú vedieť, prečo chceš kamarátstvo ukončiť. Dávaj si pozor na to, aby ťa nezačali manipulovať a lákať sladkými rečami naspäť. Ak si rozhodnutá, stoj si za svojím slovom.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife