Ako sa rozprávať s deťmi

Aj keď sa každý z nás narodí s vlastným vedomím a danými vlastnosťami, mnoho našich osobnostných čŕt sa formuje počas dospievania. No na úplnom začiatku majú na nás ten najväčší vplyv práve naši rodičia. Nezáleží len na tom, pre aký typ výchovy sa rozhodli, občas toho dokáže veľa zmeniť jedna obyčajná veta. Ako sa správne rozprávať s deťmi?

Možno to poznáš, keď si od niekoho medzi rečou začula slová, ktoré ti akosi ostali znieť v hlave ešte veľmi dlho. Niekedy nás prinútia sa zamyslieť, inokedy nám môžu ublížiť bez toho, aby o tom niekto vedel. Vo vzťahu rodič – dieťa je to o čosi vážnejšia téma, keďže je pre dieťa matka alebo otec človekom, ktorého pokladá za vzor. Chce ho počúvať, podobať sa mu a spraviť všetko tak, aby bol na neho hrdý.

Preto, ak od neho počuje slová, ktoré sa ho dotýkajú, dokáže to naozaj poznačiť jeho myslenie, sebavedomie a psychiku. Dokonca aj správanie v budúcnosti, ktoré sa od toho bude odvíjať.

zdroj: Pexels/Daria Obymaha

Prinášame ti zopár príkladov, ktoré si možno v detstve počula aj ty sama. Ide o vety, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť obyčajné, no existuje veľa ľudí, ktorí si ich zoberú k srdcu až príliš. Jedna veta. Pár slov, ktoré sa zahrajú s našou dušou a staneme sa ich väzňami, pretože ich budeme považovať za niečo, na čo by sme si mali dať pozor a podľa čoho by sme sa mali riadiť.

Až raz budeš v pozícii rodiča, skús zvážiť, či nemôžeš nájsť vhodnejšie vyjadrenia svojich myšlienok, aby si nebola tou, ktorá vlastnému dieťaťu spôsobí miernu traumu.

Ako sa správne rozprávať s deťmi? Rozhodne im nehovor jednu z týchto 4 viet. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife