Život si pre teba pripraví veľa nástrah, ktoré budeš musieť zdolať, a s ktorými sa budeš musieť popasovať sama. Problémy za teba nikto nevyrieši. Nesmieš zabúdať na to, že najdôležitejšie je, že si tým všetkým prejdeš sama a nájdeš svoje vlastné riešenia a nápady, ako ich zdolať. A to pokusom a omylom.

Tieto tri body majú za cieľ umožniť ti pozrieť sa na vec z iného uhla, a byť nápomocné pri riešení problémov a samotných nástrah, ktoré si život pre teba pripravil.

1. Nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad zdá

Iste si to počula už miliónkrát. No skúsila si sa niekedy nad tým zamyslieť? Tak naozaj? Veľmi veľa vecí si neuvedomuješ, keď sa cítiš dobre. Máš super deň, nič neriešiš. A keď príde katastrofa, zdieľaš aj tie smutné statusy, ktoré bežne prehliadaš. Vravíš si, aký máš zlý deň, všetko sa kazí, je to na nič. Nie, STOP. Vôbec nič také nie je. Tak ako to prišlo, tak to aj odíde. Nič zlé na tom nie je, ak je niečo v neporiadku. Opäť to prejde a bude dobre. Všetko. Tak ako čas, ktorý plynie. Aj ten sa mení. Nič nezostane rovnaké. Aj tvoja nálada sa zmení. Možno nie o pár minút, ale zajtra určite.

2. Pamätaj, že vždy môže byť aj horšie

A to súvisí hlavne s predchádzajúcim bodom. Ak si myslíš, že máš ten najhorší deň, život, priateľov, atď., … Pozri sa na to z iného uhla. Máš kde bývať, máš čo jesť, máš peniaze na šaty a iné veci? Ak si trikrát odpovedala áno, tak máš podstatnú časť z toho, o čom iní možno len snívajú. Dobre vieš, ako sú na tom niektorí ľudia. Žijú zo dňa na deň, v strachu, v strese, bez rodiny, … Stačí sa len pozrieť vôkol seba. Nebyť sebec a pokrytec. Ľudia dennodenne prekonávajú prekážky a stretávajú sa s problémami, a ak si myslíš, že to nie je pravda, potom by si mala vypnúť Instagram a Facebook, a vyjsť von. Tam sa žije skutočný život. Preto nezabúdaj, že vždy môže byť aj horšie. Vždy.

3. Po každom západe slnka príde východ

Možno sentimentálne, no krásne. Pretože to tak naozaj je a v tom je to čaro. Deň za dňom, týždeň za týždňom, mesiac po mesiaci. Všetko sa mení a naberá nový smer. Tak, ako nič neostane stále, tak ani tvoje problémy. Ako sa vraví, problémy neexistujú, len riešenia, aj to je kus pravdy. Keď sa tak nad tým zamyslíš, zistíš, že práve tie problémy ťa niečomu naučia. Keď spravíš nejakú vec zle, čo si zapamätáš viac? To ako si ju spravila dobre a pochválili ťa, alebo keď si sa pomýlila a musela to robiť odznova? Samozrejme tú, pri ktorej si pochybila. Pretože nabudúce už budeš vedieť, v čom si máš dať väčší pozor. Už tomu rozumieš? Problém ťa posúva. Problém ťa mení. Problém ponúka množstvo riešení. Na základe chýb posúvaš samú seba, aj svoje hranice. A keď nie si k sebe ľahostajná, chceš sa rozvíjať, časom to uvidíš a pochopíš.

Každý si prejde tým pocitom a uvedomením, že problémy sú normálne. Že sú súčasťou našich životov a netreba pred nimi utekať. Tak ako neujdeš pred sebou, neujdeš pred nimi. A keď sa im postavíš, budeš silnejšia.
Ak chceš byť silnejšia a lepšia, život ti to neponúkne na podnose. Hodí ti nástrahu vo forme životnej skúšky, ktorú keď zdoláš, staneš sa silnejšou a lepšou. A to je to, čo stojí za zamyslenie. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.