Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Je veľmi dôležité starať sa samá o seba a dopriať si, aby si sa vo svojom tele a živote cítila dobre. Nie je na tom nič sebecké, ide o tvoju psychickú i fyzickú pohodu. Navyše, ak sa budeš dobre starať o svoje telo, dušu i myseľ, môžeš predísť mnohým chorobám. Ako na to? Toto je 5 základných vecí, ktoré by si mala dodržiavať!

Kvalitný spánok

Hádam netreba pripomínať inú vec viac, ako kvalitý spánok. Ten má obrovský vplyv na to, ako sa cítiš fyzicky i psychicky. Jeho nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, ale rovnako aj jeho nadbytok! Ak vyspávaš príliš dlho, má to vplyv na srdce, a nie je to pre neho to najlepšie. Denne by si mala spať 7-8 hodín. Pred spánkom sa vyhni ťažkým jedlám a nápojom, ktoré by ťa mohli udržať hore. Aspoň hodinku pred spaním odlož mobil či počítač. Radšej si na upokojenie prečítaj knihu alebo venuj čas hygiene.

Vyvážená strava

Potraviny, ktoré človek konzumuje ovplyvňujú najmä výzor a stav tela, ale i mozgovú činnosť. Preto by mala byť strava pestrá a vyvážená. Plná zeleniny, ovocia, strukovín, … a najmä veľa čistej vody! Nikto ti nekáže dodržiavať diétu, iba sa na tanieri pohrať s pestrosťou – stačí, ak tvoje jedlo bude pekne farebné a vieš, že je to lepšia voľba. Ak má tvoje telo chuť na hranolky či burger tak si daj! Neobmedzuj sa, inak ťa to bude stresovať, ale samozrejme všetko s mierou. Skvelým tipom je variť si domácu stravu – zlepšíš sa v kuchyni a budeš dobre vedieť, čo konzumuješ. K potravinám, ktoré sa radia do kategórie „super potraviny“ pre telo, patria napríklad ryby, oriešky, čučoriedky, brokolica a listová zelenina. Pridaj si ich do svojho jedálnička!

Cvičenie

Všetci vieme, že cvičenie je dobré. Každodenné cvičenie ti pomôže nie len k lepšej fyzičke, ale i psychicky. Zvyšuje dobrú náladu vďaka endorfínom, ktoré sa z tela vylučujú a znižuje stres či úzkosť. Nehovoriac o tom, že zhodíš aj nejaké to kilečko. Nemusíš chodiť do telocvične každý deň, stačí aj prechádzka, jóga, či kolektívny šport.

Aktívny relax

Venuj si čas len pre seba. Rob niečo, pričom sa nemusíš sústrediť na prácu a povinnosti, iba si vychutnáš relax s pridanou hodnotou. Ak to potrebuješ, tak choď na masáž, uži si prechádzku, cvič. Dobrou voľbou je návšteva nejakého múzea alebo pamiatky, kde si vychutnáš pokoj a zároveň sa obohatíš o zážitok. Tiež skvelou voľbou môže byť nejaký zaujímavý kurz, ktorý ťa láka, tam budeš mať čas pre seba a ešte sa aj niečo nové naučíš!

Čítanie kníh

V dnešnej uponáhľanej dobe sme všetci na telefónoch či počítačoch, a akoby sme zabudli, aké úžasné je vziať do rúk knihu a ponoriť sa do príbehu. Pri tom zabudneš na všetko naokolo a v úplnom pokoji si vychutnávaš samotu. Nehovoriac o tom, že si rozvíjaš vedomosti, slovnú zásobu a všeobecný rozhľad. Tak si večer zalej obľúbený čaj a s knihou v ruke oddychuj.

Zdroj: psychologytoday.com

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife