Unsplash/Justin Groep

Diaľka znamená pre každého niečo iné. Pre niekoho môže diaľka znamenať vzdialenosť prepočítateľnú na kilometre. A potom pre niekoho, kto hoci s niekým žije v jednom byte, cíti sa od dotyčného človeka nekonečne ďaleko.

Vzťah na diaľku. Nemám rada tento pojem. Väčšina ľudí pomyslí na podvádzanie, či nedostatok času. Preto asi prvé, čo by som chcela upresniť, je tento relatívny pojem „vzťah na diaľku.“ Samotná diaľka môže totiž byť relatívna.

Preto som šťastná, že to tak v našom prípade nie je. Síce by sme mohli z pohľadu vzdialenosti kľudne povedať, že máme vzťah na diaľku, pocitovo sa však tak necítim. Viem, že je stále so mnou. Síce ma vždy nemôže objať, no vždy ma podporí, ako najlepšie vie. Tento vzťah je možno trochu iný, než väčšina tých ostatných, no na rozdiel od tých bežných, funguje možno lepšie. Aspoň náš.

 

Dôverou sme si dokázali vybudovať pevné zázemie vzťahu a teda dokážeme sa vysporiadať aj s vecami, s ktorými majú problém aj bežné vzťahy. Vzťahy na diaľku považujem preto za oveľa stabilnejšie. Spoliehate sa na seba aj toho druhého.

Netvrdím, že je takýto vzťah lepší, je však stabilnejší. Radšej takýto stabilný „vzťah na diaľku,“ ako prázdny a tichý vzťah s človekom, ktorý je na blízku len fyzicky. Tento vzťah ma naučil vysporiadať sa s mnohým, s čím som si doteraz nevedela rady. Spravil ma odolnejšou v mnohých smeroch a aj oblastiach, najmä však po psychickej stránke. Najprv som si pomyslela, ako to zvládnem, nie som na toto stavaná… čas a tá správna osoba však spravili zázraky.

Mám dostatok času nielen na osobný rozvoj, ale aj veľa priestoru na premýšľanie o veciach, o ktorých by som možno inak nepremýšľala. Dokážeme spolu komunikovať o všetkom. A práve to je to dôležité. Nezabudnúť sa zaujímať o druhého a o to, čo máte spoločné, aj napriek mnohým rozdielom. A ak aj už zlyhajú nejaké spoločné plány, stále má šancu budúcnosť. Nemusíte to vzdať.

Všetko, čo by mohlo na prvý pohľad znižovať kvalitu života, je k niečomu užitočné, hoci zo začiatku to tak byť nemusí. V neposlednom rade, je len na nás, ako sa k problémom staviame, a či vidíme problém ako problém. Každý má iný prah trpezlivosti. No vedzte, že ľudia vo vzťahu na diaľku, jej majú v mnohom na rozdávanie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating