Photo by Abigail Keenan from Unsplash

Nie si vo svojej koži, keď si medzi ľuďmi alebo keď si stredobodom pozornosti? Nerada nadväzuješ nové kontakty a máš stres aj pred rande? Neznášaš, keď musíš vystupovať pred ľuďmi, keď máš povedať svoj názor alebo keď musíš niečo prezentovať?

Aj tebe sú tieto situácie viac než povedomé? A práve vďaka nim si nemôžeš naplno užívať svoj život, pretože ti bránia, aby si sa odviazala a vychutnávala si ho plnými dúškami. Môže za to tvoja hanblivosť, ostýchavosť, plachosť. Je jedno, ako to pomenujeme, dôležité je, aby si popracovala na tom a zbavila sa tejto neresti. Uvidíš, že potom tvoj život bude oveľa krajší.

V prvom rade by si mala zistiť, ktoré situácie sú najväčším spúšťačom tvojej hanblivosti. Kedy si sa naposledy cítila nepríjemne? Keď zistíš, kedy sa cítiš zle, budeš na tom vedieť lepšie popracovať. 

zdroj: Photo by Yoann Boyer from Unsplash

Možno to bude znieť zvláštne, ale skús vyhľadať situácie, kedy si plachá. Zo začiatku sa budeš cítiť určite nepríjemne, ale čím častejšie sa do týchto situácií budeš dostávať, tým ti budú menej nepríjemné. V tomto prípade je naozaj potrebné vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

„Skutočný život začína na konci tvojej komfortnej zóny.“

Skús sa tiež viac socializovať a nadväzovať nové kontakty. Prihlás sa napríklad do nejakého kurzu (angličtina, maľovanie, tanec…), kde spoznáš nových ľudí, s ktorými budeš mať spoločné záľuby. Zo začiatku sa možno budeš hanbiť prejaviť sa a povedať svoj názor, ale časom táto ostýchavosť z teba opadne.

Komunikácia je základ

Musíš sa naučiť viac komunikovať a hlavne sa nebáť povedať svoj názor. Áno, určite si v hlave hovoríš, že čo ak s tebou nebudú súhlasiť, prípadne si budú myslieť, že tvoj názor je zlý alebo smiešny. Prosím, prestaň sa zbytočne stresovať takýmito vecami.

Zo začiatku môžeš napríklad klásť otázky niekomu, kto povedal svoj názor. Opýtaš sa ho, ako to myslel, či môže povedať viac detailov a podobne. Postupne s ním nadviažeš rozhovor, a potom bude aj pre teba jednoduchšie vyjadriť, čo si myslíš. Najskôr to môžeš trénovať medzi známymi a kamarátmi, neskôr už budeš ostrieľaná a nebude ti to robiť problém ani pred cudzími ľuďmi.

zdroj: Photo by Allef Vinicius from Unsplash

Ľudia veľmi radi rozprávajú o sebe. Ak si ešte stále nebudeš istá tým, čo chceš povedať, otoč konverzáciu na niekoho iného a odpútaj od seba pozornosť. Ale nerob to príliš často, pretože ťa môžu prekuknúť. Ber to skôr ako poistku. Mala by si spoznať svoje silné stránky a využívať ich vo svoj prospech.

Väčšinou sa totiž zameriavame na to, v čom nie sme dobré, no namiesto toho by si sa mala spýtať samej seba, čo ti naozaj ide, aké sú tvoje úspechy a na čo si hrdá. Vďaka tomu môžeš zvýšiť svoje sebavedomie, ktoré ti tiež pomôže zbaviť sa tvojej plachosti.

Nezabúdaj na to, že všetko je len v tvojej hlave a ty sama si kladieš polená pod nohy. Nauč sa preto viac vychádzať sama so sebou a uvidíš, že sa všetko zmení k lepšiemu. Hanblivosť nezmizne zo dňa na deň, ale keď sa budeš naozaj snažiť, budeš sa cítiť lepšie a uvoľnenejšie.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife