Unsplash/Sarah Rodriguez

Nikto nechce počúvať klamstvá, no aj napriek tomu sa častokrát stávame ich obeťami. Kým pri niektorých ľuďoch odhalíš lož okamžite, pretože ich správanie ihneď prezradí, pri tých „lepších“ klamároch to ide len veľmi ťažko.

No aj ich môže odhaliť zopár detailov, ktoré nedokážu až tak veľmi ovplyvniť, nech sa akokoľvek snažia. Keď robia ľudia tieto veci, zbystri pozornosť, zrejme ti nehovoria pravdu.

Verbálne prejavy

Opakovanie rovnakých slov

Ak niekto klame, častokrát sa stáva, že opakuje rovnaké slová či frázy. Dokonca aj to, čo povieš ty, aby si tak nabral čas na premyslenie klamstva v hlave. Napríklad, ak sa partnera opýtaš, či boli na oslave, kde včera bol, aj iné ženy, zrejme bude odpovedať: Iné ženy? Či tam boli iné ženy? No, …

Alebo bude určité slová opakovať dookola, aby im tak pridal na význame a uistil sa, že si tomu dobre rozumela, pretože to je to, čo chce, aby si si zapamätala. Boli sme s chlapcami v tom bare na rohu. Boli sme tam iba my a chlapci sa rozhodli, že pôjdeme aj do iného. 

Zasekávanie sa v reči

Ehm, Noo, Hmm, Taaak vieeeš, Myslííím žeee, Aaa, ... zasekávanie sa a dlhé prestávky vo vete, ktorá by mala byť jasná a súvislá hovoria jasne o tom, že v hlave má viac myšlienok, ako mu ide z úst.

Neverbálne prejavy

Nemenný výraz tváre

Ľudské emócie sa dokážu meniť z minúty na minútu. Ak na teba niekto rozpráva úprimne, budú sa meniť aj jeho výrazy tváre. No ak sa vkuse podozrivo usmieva, je jasné, že to robí naschvál, aby niečo maskoval.

Predstav si, že sa opýtaš kamošky, či sa jej páčila tvoja práca. Ak je to tak, usmeje sa na teba, bude súhlasiť a začne s tebou komunikovať. Z pochvalného úsmevu sa jej výraz zmení na neutrálny podľa toho, o čom sa práve bavíte. Ale ak ti s úsmevom na tvári vraví, že sa jej tvoja práca páčila a snaží sa ho držať ešte ďalších 10 minút, je falošný.

Pohľad prezradí všetko

Oči sú oknom do duše a cez ne naozaj môžeš odhaliť pravdu či lož. Keď sa ti niekto vyhýba pohľadom, nechce sa ti pozerať pri reči priamo do očí a obzerá sa všade naokolo, žerie ho svedomie.

Dotyky

Klamári sú nervózni, aj keď to na všetkých nevidno. Aby ich trasúce sa ruky neodhalili, chytajú nimi všetko naokolo. Jednoducho ich musia nejak zamestnať, a tak sa podvedome chytajú tváre (najmä nosa), hladia si krk či vlasy alebo sa hrajú s nejakým predmetom (pero, mobil, …).

Odhalila si podľa týchto znakov klamára vo svojom okolí?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife