Unsplash/Hannah Olinger

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spomínaš si ešte na základnú alebo strednú školu, kde sme museli písať cvičné príhovory? A potom jedna z nás ich prečítala pred všetkými na venčeku, stužkovej alebo pri lúčení na konci školského roka. Ak si zvykla čítať príhovory v škole, určite ťa to neminulo (alebo neminie) ani na rodinných oslavách a iných slávnostných udalostiach.

Čo všetko by mal dobrý príhovor obsahovať a ako zariadiť, aby sa páčil všetkým prítomným a možno ich aj dojal k pár slzičkám? Možno to bude znieť príliš nadľahčene, no naozaj je to jednoduchšie, než si myslíš.

V prvom rade by si mala byť autentická a na to by si mala myslieť aj pri samotnom písaní príhovoru. Nerecykluj jeden a ten istý. Na každú príležitosť by si si mala pripraviť niečo špeciálne, čo sa bude hodiť k danej udalosti. Na oslavu babkinho jubilea snáď nebudeš hovoriť to isté, čo si rozprávala na svojej stužkovej. Alebo na svadbe svojho súrodenca.

Dôležité tiež je nenechávať si prípravu príhovoru na poslednú chvíľu. Nemusíš ho dokonca napísať ani naraz, pretože na ďalší deň ti môže napadnúť niečo lepšie. Spisuj si postupne len osnovu, ku ktorej budeš pridávať svoje postrehy. Ak by si to robila v hodine dvanástej, určite by si na kopec vecí zabudla.

Najdôležitejší je úvod príhovoru. Práve ním si môžeš získať pozornosť publika alebo naopak, hneď od začiatku ich nudiť. Je dobré použiť nejaký vtip, úsmevnú spomienku či príhodu alebo niečo, s čím sa viacerí stotožnia a budú počúvať každé jedno tvoje slovo.

Slávnostný príhovor by mal byť vyvážený a jeho súčasťou by mal byť nielen humor, ale aj trochu sentimentu. Práve takáto kombinácia je zárukou toho, že svojich hostí aj trochu dojmeš. Ale to sa od príhovoru tak trochu aj očakáva, no nie?

Pokús sa tiež neopakovať tie isté slová a frázy, no namiesto toho používaj synonymá alebo obrazné pomenovania. V texte vynechaj tiež pomocné slová a „barličky“, ktoré sú v skutočnosti len vatou a zbytočne predlžujú celý príhovor. Nech je radšej kratší a k veci, než by si ostatných zbytočne nudila siahodlhými vetami.

Nezabudni zhrnúť tie najdôležitejšie myšlienky a vyzvi prítomných k nejakej akcii, najčastejšie k pozdvihnutiu pohárikov na prípitok. Na záver sa odporúča použiť tiež niečo vtipné, aby si všetkých rozosmiala a tak to príjemne zakončila.

Samozrejme, že neexistuje jednotný návod na dokonalý príhovor, no s našimi tipmi sa k nemu určite minimálne priblížiš. Priprav ho predovšetkým zo srdca, neklam v ňom a nevymýšľaj si niečo, čo nie je pravdivé.

Viac z kategórieLife